SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de 360 milyon dolarlık skandal!

Akhisar Belediyespor ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşma, TFF Başkanı ve Spor Bakanı'nın dilinden düşürmediği 360 milyon Euro yayın ihalesi geliri olan Spor Toto Süper Lig'in marka değerinin balon olduğunu gözler önüne serdi.

Tarık ERYİĞİT
Güncellenme: 15:25, 07/11/2016
Spor Toto Süper Lig’de 360 milyon dolarlık skandal!

Türkiye’de futbol, tıpkı ülkenin siyasi durumu gibi tam bir kaos içinde… Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in sürekli Spor Toto Süper Lig’in ne kadar değerli bir lig olduğu, 360 milyon Euro yayın ihalesi ile Avrupa’da zirveye oynadığı şeklindeki söylemlerine rağmen sürekli bu sözü yalanlayan olaylarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Bir ligin değerinin ona ödenen yayın ihalesi ile değil, saha içinde ve dışındaki organizasyonun sağlamlığı ile ölçüldüğünü inatla unutuyoruz.

amkspor.com / HABER DETAY

Milli takımdan neden kesildiği bir türlü anlaşılamayan, ‘Milletten özür dilemeleri lazım’ denilmesine rağmen hiçbir şey olmamış gibi yeniden milli takıma çağrılan isimler, hemen her maç yaşanan hakem hataları sonrası zehir zemberek açıklamalar, boş tribünlere oynayan futbolcular, bozuk zeminlerde topun oyunda kalmak için can attığı maçlar, her maç saha içinde ve tribünlerde çıkan olaylar, olay çıkaranların yakalanacağı iddiası, kimsenin yakalanamaması, hala kişiye değil tribünlere verilen cezalar, sıkıcı karşılaşmalar… Bütün bunların üzerine, insan canının hiçe sayıldığı, bir ambulansın sakatlanan futbolcuyu hastaneye götüremediği bir ülkede, futbolun geliştiği yalanının ısrarla söylenmeye devam edilmesi… Tıpkı Türkiye’nin durumu gibi ülkedeki futbol da günden güne geriliyor.

07 Kasım 2016Van Persie`nin ambulansı akıl hastanesinden…Acil hastaneye yetişmesi gereken Fenerbahçe’nin yıldızı Robin van Persie’nin derdine çare enteresan bir yerden geldi.İlgili Haberi Oku

REZALETİ DÜNYA GÖRDÜ

Ancak Akhisar Belediyspor ile Fenerbahçe arasında oynanan Spor Toto Süper Lig maçında yaşana skandal, ‘Futbolumuz gelişiyor. Marka değerimiz çok yüksek’ söyleminin ne kadar boş olduğunu gözler önüne serdi. Yayın ihalesinin, nasıl oluyorsa, 360 milyon Euro’ya satıldığı ligimizde, amatör liglerde daha önce birçok kez yaşamış olduğumuz ambulans skandalı, Türkiye’den sonra dünyanın da Süper Lig yalanını görmesini sağladı. Çünkü bu kez skandalın baş kahramanı amatör ligde mücadele eden bir futbolcu değil, ki bu onun yaşamının önemsiz olduğunu göstermez ancak dünyanın gözlerini de bu olaya çevirmez, dünya çapında bir yıldız Robin van Persie’di…

07 Kasım 2016Robin van Persie`nin sakatlığı dünya basınında!İlgili Haberi Oku

Dünya paralar verilerek alınan Robin van Persie, Manisa’da hastaneye götürülemedi. Gözünden sakatlanan Hollandalı yıldız, stadyumun çıkışında sedye üzerinde 15 dakika bekledi. Gözünde daha ciddi bir problem yaşanmaması, Türkiye’deki insanların yaşamları gibi, tamamen şans eseriydi. Acil müdahale edilmemesi durumunda Van Persie’nin gözünü kaybetme riski olsa, dünya çapındaki yıldız şu anda hayata tek gözle bakmak zorunda kalacaktı. Ya da maç içinde başka bir futbolcu, daha önce sahalarda birçok kez ölümlere neden olan, kalp ritmi ile ilgili bir problem yaşasa büyük ihtimalle hayata gözlerini yumacaktı.

persie-ic

SKANDALI KATLAYAN AÇIKLAMA

Bütün bunlar gözlerimizin önünde yaşanırken, TFF’den olaydan daha vahim bir açıklama geldi. Açıklamada tabi ki ‘Bundan sonra bu tür bir sıkıntı yaşanmaması için gereken bütün önlemler alınacaktır’ denilmedi. Tam aksine ‘Ambulans hemen çağrılmadı’ ve ‘ Kalabalıktan dolayı ambulans Van Persie’nin bulunduğu yere ulaşmadı’ gibi skandala bir skandal daha ekleyen bir açıklama geldi. Bu açıklama, bundan sonra futbolcuların saha içinde ciddi bir problem yaşamamaları gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. Çünkü bu açıklama ‘Futbolcular bundan sonra kendilerine daha fazla dikkat etmeli. Çünkü biz gerekli önlemleri alamıyoruz’ demekle aynı anlama geliyor.

persie-ic1

Tabi Van Persie’nin sakatlanması dünya basınında da geniş yankı buldu. Gözünden sakatlanan yıldız futbolcunun bir daha göremeyeceği bile yazılırken, ambulans krizi bu haberlerin önüne geçti. Saha dışında çok da güvenli görünmeyen bir sedyede bekletilen Van Persie’nin fotoğrafı tüm sitelerde yer aldı. Genelde az gelişmiş ülkelerde görünen bu kare, bu kez lider ülke olmaya soyunduğunu iddia eden Türkiye’de yaşandı. Herkes, Türkiye’da yaşana rezilliği tüm çıplaklığı ile gördü. Bu da Kılıç ve Demirören’in, ‘Marka değeri en yüksek liglerden biriyiz’ masalını okumaya devam edip etmeyeceklerinin merak edilmesine neden oldu.

Yayınlanma Tarihi:15:05,