SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yumuşaklığın sonu iflas

İki takımın gücünü test etmek adına uygun bir zamandı. Başakşehir sanal lider mi, yoksa bulunduğu yeri hak ediyor muydu? Riekerink'in Galatasaray'ı Beşiktaş derbisini kaybetmemiş ana Trabzon'a fena avlanmıştı.

Galatasaray bu sezon Arena'da her maç çok iyi oynamasa da oyunun kontrolünü ele alabiliyordu. Avcı'nın ekibinin en önemli özelliği top rakipte iken, kaleci Volkan hariç 10 kişi ile duvar oluyor. Bu yüzden ev sahibi kolayca oyunu domine edemedi. Kısa dönemlerde baskı kurdu, hatta deplasmanda henüz gol yememiş lidere gol de attı. Ancak Galatasaray yarım saat didinip güçlükle gole kavuşurken, geriye düşen Başakşehir 2 dakikalık baskı sonrasında durumu kolayca eşitledi. Başakşehir'in golü sonrasında insan şunu düşünüyor: Galatasaray gelecek sezona 4 savunmacısını da değiştirmeli. Edin Visca tek başına Sarı Kırmızılı savunmanın balansını yerle bir etti.

İki takımın maliyet açısından baktığında Galatasaray fark yaratmalı, rahatça kazanmalı beklentisi haklı olarak oluşabilir ama saha üstünde gerçek öyle değil. Abdullah Avcı, Galatasaray'ın daha önce beğenmeyip postaladığı 4 yerli oyuncuya, birkaç doğru yabancı takviye ile takımını lider yaptı. Bu bile yürekten takdire değer. Başakşehirli oyuncular iştah ve coşku ile oynuyor, ikilimücadeleleri de çoğunlukla kazanıyor.

Galatasaray'da fark yaratan tek oyuncu Bruma. Yine çok şey yaptı. Takımın lideri görünümündeki Sneijder iki şutu dışında etkisizdi. Geriye gelip top alma riskine girmeyip, forvet arkasında gizlenmeyi tercih etti. Sinan gol attı ama bana göre geleceği yok. Tembel ve futbola konsantre değil.

Riekerink, Selçuk-Josue değişikliğinin öncesinde Sinan-Podolski değişimini de yapmalıydı.

Avcı'nın ekibi, öne geçtikten sonra savunma nasıl yapılır, topun karşısına takım olarak nasıl durulurun dersini de verdi Riekerink'in sahte yıldızlarına. Galatasaray tek bir net pozisyona bile giremedi.

Bu maç şunu gösterdi ki; Başakşehir, Beşiktaş ve Fenerbahçe'den biri şampiyon olur. Galatasaray narin, naif oyuncuları ile ikinci bile olamaz. Arena'da Trabzon yenilgisinin ardından bu sonuç sezonun iflasıdır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek