SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Riekerink oyuna dahil olmalı

Dün Ben öyle rakamların dilinden futbolu çok sevmem. Yok, ‘4-4-2 oynasa öyle olurdu' ‘Yok orta sahayı beşlese farklı olurdu.' Futbolun gerçekleri rakamlardan geriye kalan alanda başlar. Topun olduğu yerde rakipten bir fazla mısın? Defansa yani prese rakip sahada başlıyor musun? Toplu atak toplu savunma yardımlaşması ve hırsı ile mücadele ediyor musun? Rakibinin silahlarını tespit edip etkisiz hale getirebilecek taktiği sahaya yansıtabiliyor musun?

Galatasaray'ı da rakamlara göre değil bu etkenlere göre değerlendirmeyi doğru buluyorum. Dün geceye gelirsek Türk Telekom Arena'da Başakşehir karşısında rakibin izin verdiği alanda baskı kurabilen yine rakibin izin verdiği kadar atak yapabilen bir Galatasaray vardı. Kulübe de ise Abdullah Avcı'nın, “Şimdi şu hamleyi yapacak” diyebileceği kadar artık ezberlenen işler yapan Riekerink vardı. Riekerink iyi insan güzel adam lafım yok. Ama oyuna etki edecek taktiksel kararlar noktasında kendisinden daha ölümcül bir hamle göremedik. Riekerink maalesef rakip analizi detayında, sahaya müdahale reaksiyonlarında basın toplantılarında olduğu kadar başarılı değil.

Galatasaray, Muslera kurtarınca, Sneijder iyi vurunca, Eren çok şık bir şut çekince, Bruma istediği çalımı atınca kazanıyor. Galatasaray takım halinde iyi oynadığı için değil futbolcularının bireysel yetenekleri ile kazanıyor. Bu gerçek de takım kazandığı için göz ardı edildi.

‘Dün gecenin özeti nedir?' derseniz, Bruma istediği çalımı atamadı. 1.96'lık Mehmet Batdal'a 1.70'lik Sabri kafa vurdurtmamaya çalıştı, Galatasaray kaybetti.

Yazarın Diğer Yazıları