SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF’den ‘İzmir Marşı’ ve ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa’ açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu, Adana Demirspor'a 'İzmir Marşı' ve 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa' tezahüratları nedeniyle ceza verildiği şeklindeki haberlere yanıt verdi.

Güncellenme: 15:14, 02/11/2016
TFF’den ‘İzmir Marşı’ ve ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa’ açıklaması

Adana Demirspor’un Ümraniyespor maçının ardından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi tartışmaları da beraberinde getirmişti. Kararın Adana Demirspor tribünlerinin hep bir ağızdan ‘İzmir Marşı’ ve ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa’ tezahüratları nedeniyle alındığı iddia edilmişti.

28 Ekim 2016Adana Demirspor'da 29 Ekim coşkusuTFF 1. Lig'in 9. haftasında pazar günü deplasmanda Ümraniyespor ile karşılaşacak olan Adana Demirspor, hazırlıklarını Aytaç Durak Tesisleri'nde yaptığı antrenmanla tamamladı. Mavi-lacivertli takım, Cumhuriyet Bayramı’nı, antrenmanda açtıkları büyük Türk Bayrağı ile kutladı.İlgili Haberi Oku

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada iddialara yanıt verdi. İşte TFF’nin yaptığı o açıklama:

“Bilindiği üzere Adana Demirspor Kulübü, 30 Ekim 2016 tarihinde oynanan Ümraniyespor-Adana Demirspor maçı sonrasında taraftarlarının “çirkin ve kötü tezahüratı” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 53. maddesi uyarınca, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir.

Disiplin sevk işleminin bir basın organı ve sosyal medya mecralarında iddia edildiği gibi “Adana Demirspor taraftarlarının hep bir ağızdan İzmir Marşı okuması ve taraftarların ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa’ tezahüratı yapması” ile kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır.

1923’te kurulan Cumhuriyetimiz ile yaşıt olmaktan her zaman kıvanç duyan Türkiye Futbol Federasyonu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünden hareketle, Türk futbolunu geliştirmeyi temel hedef edinmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu, Başkanı, Yönetim Kurulu ve tüm personeli ile Türkiye Cumhuriyeti’nin, Yüce Önder Atatürk’ün ve kurucu değerlerinin en sadık taraftarlarından ve koruyucularındandır.

Söz konusu olayda sevk işlemi TFF Temsilcisinin raporunda yer alan “taraftarların çirkin ve kötü tezahüratları” nedeniyle yapılmıştır.

Futbolda çirkin ve kötü tezahürata yer olmadığını bir kez daha hatırlatarak, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Türkiye Futbol Federasyonu”

Yayınlanma Tarihi:15:13,