SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ABD’ye sert eleştiri: İnsanlar evlerinden çıkmaya korkacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülkelerin, insanları korkutacak açıklamalar yapmaması gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 14:33, 02/11/2016
ABD’ye sert eleştiri: İnsanlar evlerinden çıkmaya korkacak

Turkish Airlines Open 2016 Golf Turnuvası’nın basın toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Golfün son yıllarda ön plana çıkmaya başladığını belirten Çavuşoğlu, turnuvalarla önemli oyuncuların Türkiye’ye gelmeye başladığını dile getirdi. Golf sporunda Türkiye’de bir yaygınlaşma olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, sadece gençler ve çocukların değil, belli yaşın üstündekilerin de golfe ilgi duymaya başladığını kaydetti.

Çavuşoğlu, “Bu spora benim de katkım oldu. Halkımız ‘Bir siyasetçi oynuyorsa biz hayli hayli oynarız’ dedi ve birçok kişiyi imrendirdik. Birçok dostum golf oynamaya başladı. ‘Sadece elitler oynar’ önyargısı kırıldı. Doğaya zararlı olmadığı, gereksiz ve sıkıcı bir spor olmadığını herkes öğrendi” dedi.

02 Kasım 2016Bakan Çavuşoğlu`ndan Obama`ya avansDünyanın en önemli golf oyuncuları Turkish Airlines Open 2016 için Antalya'da buluştu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’ya avans vereceğini açıkladı.İlgili Haberi Oku

TANITIMDA ETKİLİ

Tanıtım bakımından golfün etkili bir spor olduğunu belirten Çavuşoğlu, yarın Antalya’da başlayacak turnuvanın sadece TV’deki reklam değerinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi. Normal şartlarda Antalya’ya gelmeyen birçok farklı ülkeden insanların bu turnuvayı izlemeye geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Ülkenin tanıtımı için bu turnuvalar iyi bir fırsat. Ama artık turnuvalarda oynayacak profesyonel oyunculara da ihtiyacımız var. Federasyon buna yönelik bir yönetim oluşturdu. Olimpiyatlara golfü temsilen Türk sporcuların katılacağına da inanıyorum. Bu sporu desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“İNSANLARI KORKUTACAK AÇIKLAMALAR YAPMAMASI LAZIM”

Bu yıl güvenlik sebebiyle birçok turistin seyahatini iptal ettiği bir ortamda önemli oyuncuların Türkiye’ye gelmesinin olumlu katkı sağladığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bazı oyuncular güvenlik gerekçesiyle gelişlerini iptal etmek durumunda kaldı. Ama gelenlerden de çok önemli oyuncular var. Ülkemiz ve Antalyamız terör saldırılarına rağmen aldığımız tedbirlerle güvenli bir şehir. Geçenlerde ABD, İstanbul Başkonsolosu’nun ailesinin ayrılması tavsiyesinde bulundu. Sadece o gün ve sadece bir eyalette ABD’de 12 kişi öldürüldü. Bir yıl içinde Chicago’da 650 kişi öldürüldü. İstanbul, ABD’nin herhangi bir eyaletinden daha güvensiz bir şehir değil. ABD’de de terör saldırıları ve ayaklanmalar oluyor. Sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Hiçbir zaman oradaki insanlarımıza ailenizi gönderin demedik. Dolayısıyla ülkelerin, insanları korkutacak gelişigüzel açıklamalar yapmaması lazım. Böyle giderse insanlar evlerinden çıkmaya korkacak. Siyasetçiler de bunu körüklüyor. Siyasetçiler olarak görevimiz tedbir almak ve güven vermek. Bu turnuva da spor dünyasına önemli bir güven veriyor.”

11 Ekim 2016Antalya'da World Golf Cup hazırlıklarıAntalya'nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesinde 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Turkish Airlines World Golf Cup 2016 hazırlıkları devam ediyor. İlgili Haberi Oku

TÜRKİYE RIDER CUP’A TALİP

Golfteki en önemli yarışmalardan biri olan Rider Cup’un Türkiye’nin alınması için çabaladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Günde 2 milyar insan canlı olarak Rider Cup’ı izliyor. 20 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığımızda ve sponsorların desteğiyle bu turnuvayı üstlenebiliriz. Bir Rider Cup’ın reklamı 10 sene devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu kupanın Türkiye’de oynanması için çabalıyoruz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:31,