SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erken uyanmak lazım

29 Ekim 2016

Türkiye'yi tek başına Şampiyonlar Ligi'nde temsil etmenin belli bir bedeli olacaktı. Hafta içi, hafta sonu oynama alışkanlığının kazanılması için maalesef ülke olarak sıkıntı çekiyoruz. Ayrıca hafta içinde Napoli gibi bir takımı kendi sahasında yenince de takım içinde oluşacak rehaveti dağıtmak da zor iş. Sadece Şampiyonlar Ligi'ni düşünerek hareket etmek de olmuyor. Her ikisi için kadro yapmak gerekecek. Bu ortamda Teknik Direktör Şenol Güneş'in başkent deplasmanına götürdüğü kadroyu görünce sizlere bu sütunlardan “rotasyon içindeki oyuncuların kendisini ne kadar hazır tuttuğu önemli” diye yazmıştım. Dün gece Beşiktaş takımında rotasyon içindeki değil de rotasyon dışında kalan yani ilk 11'de sürekli sahaya çıkan oyuncuların performansı belirleyici oldu.

Fabricio anlamsız bir çıkış sonrası takımını 1-0 geriye düşürdü. Ama gole kadar da Beşiktaş bir şey oynamadı. Atiba'nın dinlendirilmesi üzerine sahaya çıkan Necip değil ama Tolgay'ın etkisiz kalması sıkıntı yarattı. Atiba ile savunmadan paslaşarak çıkan Beşiktaş, yeni kadro yapısı ile topu uzun kullanarak savunmadan çıkmayı denedi ama o da olmadı. Necip'in sakatlığı sonrası Adriano o bölgeye geçti, biraz biraz hareketlendi oyun… İlk yarının sonuna kadar Beşiktaş adına sadece bir pozisyon izledik. Bunda Gençlerbirliği takımının orta sahadaki ezici üstünlüğünün de payı olduğunu söylemek lazım.

İkinci yarıya yaptığı hem sistem hem de oyuncu değişikliği ile damgasını vurdu Şenol hoca. İlk yarının kötülerinden birisi Olcay'ı kenara aldı ve Aboubakar'ı sahaya sürdü. Beşiktaş ikinci yarının ilk dakikalarında bulduğu gol ile oyuna ortak oldu. Cuma akşamı Beşiktaş'ın en önemli problemi reaksiyon vermekte geç kalmasıydı. Aboubakar'ın oyuna girmesiyle oyun hareketlendi ancak kazanmanın önemli olduğunu ancak 60'tan sonra anladı Beşiktaş. Sezon başından bu yana 60 dakika durup sonradan oynayan Beşiktaş hep kazanmıştı ama bu kez olmadı. Pozisyon yok değildi ama aklının başına geç gelmesinin bedeli kaybedilen 2 puan oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek