SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Greg Oden basketbolu bıraktı, öğrenciliğe geri döndü

9 yıl önce NBA yıldızı Kevin Durant'ın önünde draft edilen Greg Oden, aktif basketbol yaşamını noktaladı.

Görkem ÇOKSEZEN
Güncellenme: 18:42, 28/10/2016
Greg Oden basketbolu bıraktı, öğrenciliğe geri döndü

NBA’de sakatlıklardan dolayı şansı yaver gitmeyen pivot Greg Wayne Oden Jr. basketbolu bırakarak eski koleji Ohio State Üniversitesi’ne öğrenci olarka döndü. Oden aynı zamanda burada antrenörlük de yapacak.

2007 yılında Kevin Durant’ın üstünde 1. sırada draft edilen Oden, geçirdiği şanssız sakatlıklar dolayısıyla 9 yılda 100 maç barajını zar zor aştı.

Kararından dolayı pişmanlık duymadığını dile getiren Oden, “Pişman olduğumu söyleyemem. Her şey daha iyi gidebilirdi. Kendimi 10 yıl daha yaşlı gibi hissediyorum. Kesinlikle kendimi yaşlı bir adam gibi hissediyorum. 28 yaşında hiçbir adam böyle düşünmez” ifadelerini kullandı.

2007 yılında Portland Trail Blazers tarafından Durant’ın önünde draft edilen Oden, 22 milyon Dolar ederinde 4 yıllık bir sözleşmeye imza atmıştı. İlk sezonunu sağ dizinden ameliyat olarak es geçen çaylak pivot, Portland forması ile 60 maç oynadı ve 16.4 sayı, 11.4 ribaunt ve 1.4 blok ortalamaları tutturdu. 2008-09 sezonu şubat ayında bir sakatlık daha yaşayan şanssız oyuncu üst üste operasyonlar geçirdi ve Miami Heat’e transfer oldu. Miami formasını 23 kez giyen Oden, kariyerini 105 NBA maçı oynayarak bitirdi.

AMKSPOR / DIŞ HABERLER