SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

RTÜK’ten Ahmet Çakar’a ‘şişme kadın’ cezası

Beyaz TV’de yayınlanan futbol programına “Sex shop cezası” geldi. Programın 4 Nisan tarihli yayında, Futbolcu Wesley Sneijer’in eşiyle çektirdiği görüntüleri gündeme getirerek Galatasaray için “Sex shop, şişme kadın muhabbeti” benzetmesinde bulunan eski hakem ve yorumcu Ahmet Çakar’dan dolayı kanala ceza kesildi.

Güncellenme: 14:11, 27/10/2016
RTÜK’ten Ahmet Çakar’a ‘şişme kadın’ cezası

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Galatasaray, bu sözlerden dolayı Beyaz TV’yi RTÜK'e şikayet etmişti. Programda, Ahmet Çakar ile sunucu Ertem Şener arasında geçen diyalog şöyle gelişmişti:

Çakar: Başkan düğünde, en önemli oyuncunun karısıyla yalama işlerinde.

Çakar: Dursun Özbek kalk yataktan, idarecin şişme kadın muhabbeti yapıyor.

Çakar: Dursun Bey, yanındaki yöneticilerden bir tanesi şişme kadın müptelası.

Çakar: Galatasaray kulübü bir sex shop değildir.

Şener: Türk futbolunu yöneten adamlar bunlarsa yazıklar olsun!

RTÜK: ÇAKAR PROVOKATİFLİK YAPIYOR

RTÜK’ün konuya ilişkin raporunda, Çakar'ın “yalama” diye nitelediği görüntünün, GS'li Sneijder'in eşiyle birlikte bir sosyal medya sitesinde yayınladığı esprili görüntülere ait olduğunu dile getirerek, “Özellikle Ahmet Çakar tarafından malum konunun ‘yalıyorlar, yalama durumları var' gibi nobran ifadeler ile izleyicilere aktarıldığı ve bu durumun abartılarak, programın genelinde hakim olan gürültü ve provokatif üslubun devamını sağlamak amacıyla sürdürüldüğü değerlendirilmektedir” dedi. RTÜK, Çakar'ın tavrına şu çarpıcı değerlendirmede de bulundu:

“Burada önemli olan noktanın, bir kulüp futbolcusunun kişisel sosyal medya hesabında kendi kültürü ya da kişisel espri anlayışı bağlamında paylaşımda bulunduğu görüntüler üzerinden, kulüp ve yöneticilerinin eleştirilmesinin yayıncılık etiğinden uzaklaşarak bir tür fırsatçılığa dönüştürülmesi konusu olduğu düşünülmektedir.”

RTÜK, Beyaz TV'ye, “Yayınlar genel ahlaka aykırı olamaz” hükmü ile “Yayınlar, dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükümlerine dayanarak 2 ayrı maddeden oy birliğiyle ceza verilmesini benimsedi. Cezanın uyarı mı, para mı olacağına, daha sonra karar verilecek.

Yayınlanma Tarihi:13:28,