SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TBF’nin yeni başkanı Hidayet Türkoğlu

Ve Basketbol Federasyonu'nda beklenen oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Hidayet Türkoğlu'nun, TBF Başkanlığı seçimlerine girmesinden sonra Harun Erdenay adaylığını çekmiş, Türkoğlu tek aday kalmıştı. Bugün, Ankara Hilton Otel'inde yapılan genel kurul sonunda Türkiye Basketbol Federasyonu'nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu oldu. Harun Erdenay İTÜ Basketbol'un başına geçecek.

Güncellenme: 13:33, 26/10/2016
TBF’nin yeni başkanı Hidayet Türkoğlu

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) Olağan Genel Kurulu, Ankara’da gerçekleştirildi. Yeni başkanın da seçileceği Genel Kurul’da TBF Başkanlığı için gerekli adaylık başvurusunu yerine getiren Hidayet Türkoğlu, kongre'de tek aday olarak yer aldı. Seçimde rakibi olmayan Hidayet Türkoğlu, Türkiye’de basketbolun yeni patronu oldu. Hidayet Türkoğlu 143’ün oyun 113’ünü alarak başkan seçildi.

26 Ekim 2016Hidayet Türkoğlu: Var gücümüzle çalışacağızTürkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) yeni Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Basketbolumuzu bu döneme taşımakta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak çözülmeyi bekleyen sorunlarımız ve geliştirilmesi gereken alanlarımız var. Omuz omuza yürümemiz gereken uzun bir yolculuktan bahsediyorum” dedi.İlgili Haberi Oku

 

05 Ekim 2016Hidayet Türkoğlu`nun 6 aylık cezası başkan adaylığına engel oluyorHarun Erdenay’ın yeniden aday olmayacak olmasından dolayı Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 26 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimine tek aday olarak katılacak olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu’nun önündeki engeller hakkındaki haberimiz gündeme bomba gibi düştü.İlgili Haberi Oku

FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel'in 30 Mart 2015'da görevi bırakması sonrası Olağanüstü Genel Kurul’da başkan seçilen Harun Erdenay, 18 ay başkanlık görevini sürdürmüştü. Olağan Genel Kurul’a tek başkan adayı olarak giren Hidayet Türkoğlu’nun lise mezunu olması ve doping cezası almasının yönetmeliğe aykırı olması tartışma konusu yaratmıştı.

Türkoğlu’nun başkanlığındaki yeni TBF kurullarının üyeleri şöyle:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER: Hüseyin Beşok, Ali Aslan (eski yönetimden), Arda Ermut, Kemal Akar (eski yönetimden), Ülkan Delikan, Yılmaz Argüden, Öden Pelister, Methi Bengisu, Mert Çetinkaya, Emre Soyuer, Dinşer Çetintaş (eski yönetimden), Yahya üstün, Güçlü Gökozan, Mehmet Fatih Öztürk

YEDEK ÜYELER: Bora Kuzucan, Selim Demir, Emre Uğurlu, Halis Ersöz, Aydın Şerbetçi (eski yönetimden), Gençağa Meriç (eski yönetimden), Tevfik Bayoğlu, Bahar Akgün (eski yönetimdem), Ali İşbulan, Mehmet Serhan Antalyalı, Resul Kerse, Alper Arıkoğlu (eski yönetimden), Saadettin Cesur, Mehmet Ömer Kızıl

26 Ekim 2016İşte Harun Erdenay`ın yeni göreviTBF başkanlığı görevini bırakan Harun Erdenay’ın kariyerine nerede devam edeceği belli oldu.İlgili Haberi Oku

DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER: Sinan Aksu, Dursun Ali Yaz

YEDEK ÜYELER: İsmail Cüneyt Ertürk, Enver Aras

DİSİPLİN KURULU

ASİL ÜYELER: Can Yalçınkaya, Kunter Gürel, Kenan Aykan, Pelin Ölmez, Kutay Kaleli

YEDEK ÜYELER: Tuğhan Ünsal, Menent Çelikboy, Ruhat Erbaş

genelkurul-20161026-3

ÜYELERE SESLENDİ

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Spor Genel Müdürüm, Türkiye Basketbol Federasyonun değerli delegeleri, basın yayın kuruluşlarımızın temsilcisi arkadaşlarım ve kıymetli misafirler, hepiniz hoşgeldiniz. Basketbola inanmış ve emek vermiş tüm dostlarım, dünyanın en önemli arenalarında, NBA finallerinde bile şu anda heyecanlandığım kadar heyecanlanmadım. Bugün, Türk basketbolunu hep birlikte daha ileriye taşımak için bir aradayız. Bildiğiniz gibi sahalarda sadece sporcu olarak vakit geçirmedim, NBA sayesinde basketbol dünyasının en iyi pazarlama, sponsorluk, sosyal sorumluluk ve taraftar projelerinin bir parçası olarak kendimi bugünlere hazırladım. NBA'de geçirdiğim 15 yılın sonunda, Türkiye'ye dönüşümle birlikte, camiamız tarafından Türkiye Basketbol Federasyonu İcra Kurulu Başkanı olarak karşılanmanın eşsiz gururunu yaşadım. Kısa sürede pek çok projede görev aldım. Kulüplerimizin, oyuncularımızın ve takımlarımızın ihtiyaçlarını anlamak için incelemelerde bulundum.

Ancak, çözülmeyi bekleyen sorunlarımız ve iyileştirilmesi gereken alanlarımız var. Omuz omuza yürümemiz gereken uzun bir yolculuktan bahsediyorum. Federasyon olarak, şeffaf, herkese eşit mesafede, yeniliklere açık ancak cesur kararların da altına imza atacak bir yönetim kuruyoruz.

Saygıdeğer konuklar, başarı, iyi bir takım oyununu gerektirir. Bugün huzurunuzda, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetimine çalışma arkadaşlarımla beraber aday olurken, ilkeli çalışmaya, etik değerlere sadık kalmaya ve Türk Basketbolunu hak ettiği konuma taşımaya söz veriyoruz.

Hızla harekete geçmemiz gereken pek çok başlık var.

-Külüplerimizle ortak çalışarak genç sporcularımızın gelişimi konusunda sonuç ve verimlilik odaklı kararları hayata geçireceğiz.

-Altın jenerasyonlara ihtiyaç duydukları desteği vererek, sportif başarılarını daha üst seviyelere taşımaları için yanlarında olacağız.

-Kulüplerimizin sağlıklı ve sürdürülebilir finansal yapılanmaları konusunda birlikte emek vereceğiz.

-Türkiye'nin her ilinde seyircisi, oyuncusu ve sponsoru ile birbirine kenetlenmiş güçlü takımlar yaratmayı arzu ediyoruz.

-Değerli sponsorlarımız ve işbirliğine hazır çok kıymetli yeni markalarımız ile bir arada çalışacağız.

-Yaratacağımız sinerji ile markaların spor pazarlaması yatırımlarının, ölçülebilir ve tatmin edici geri dönüşler sağlamasını hedefliyoruz.

-Basketbol taraftarlarının izleyici olarak beklentilerini yapılacak araştırmalar ile daha iyi anlayarak, sporun vazgeçilmezi olan seyirci desteği için kulüplerimizle bilgi ve birikimlerimizi paylaşacağız.

Önümüzdeki dönemlerde bizi bekleyen önemli organizasyonlar var, örneğin, Eurobasket 2017'ye ev sahipliği yapacağız.

Profesyonel kadromuzla birlikte organizasyon yeteneğimizi kullanarak, İstanbul'a ve ülkemize yakışır bir şampiyonayı hayata geçireceğiz.

Özellikle içinde bulunduğumuz günlerde, birlik ve beraberliğimizin daha güçlü olması adına Türk basketbolunun üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve uluslararası platformda ülkemizin layıkıyla temsil etmesi için var gücümüzle çalışacağız.

Genel kurulumuzun Türk Basketboluna hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum.

Spor Genel Müdürümüze, tüm delegelerimize, misafirlerimize ve basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Yayınlanma Tarihi:12:10,