SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Elazığspor-Malatyaspor maçında deplasman yasağı kalktı

TFF 1.Lig’de mücadele eden Elazığspor ve Malatyaspor arasında oynanacak karşılaşma uzun bir aradan sonra her iki takım taraftarına da açıldı.

Güncellenme: 14:56, 26/10/2016
Elazığspor-Malatyaspor maçında deplasman yasağı kalktı

Elazığ İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı yapıldı. Vali Murat Zorluoğlu başkanlığında yapılan toplantıya, İl Spor ve Güvenlik Kurulu Üyeleri, Elazığspor Başkanı Sedat Karataş ve spor taban birliklerinin yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Murat Zorluoğlu, futbol gibi toplumları uzlaştırıcı özellikleri olan bir spor etkinliğinde karşılıklı seyirci olmadan müsabaka gerçekleştirmenin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Elazığ'da bu hafta sonu oynanacak maç ile ileride Malatya'da oynanacak maçta da seyircilerin müsabakaları TFF'nin kuralları çerçevesinde izlemesi yönünde değerlendirme yaptıklarını aktaran Vali Zorluoğlu, Malatya'dan Elazığ'a 800 civarında bir seyircinin geleceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

Maçta bir sorun olmayacağı kanaatinde olduklarını ifade eden Vali Zorluoğlu, ”Devlet olarak gerekli tedbirleri elbette alacağız ancak emniyet güçlerine gerek kalmadan maçın sorunsuz olarak oynanacağına inanmaktayız. Elazığ'a ve Malatya'ya yakışan bu şekilde olmasıdır. Bütün Elazığlıları da bu derbi maçını izlemeye davet ederken, bir taşkınlık olmadan, hoşgörü içerisinde maçı takip etmelerini bekliyoruz. Olabilecek birtakım nahoş hadiseler Elazığ'a da, Elazığspor'a da hiçbir fayda sağlamayacaktır. Elazığ'ın ülke kamuoyunda yanlış şekilde tanıtılmasına ve konuşulmasına neden olacağını da herkesin bilmesi gerekir. Hiç kimsenin bu şehre zarar vermesine müsaade etmeyiz. İnşallah Malatya ve Elazığ seyircisi el ele, gönül gönüle maçı izlerler ve hak eden kazanır. Umarım hak eden biz oluruz” dedi.

ZOROĞLU: 18 AĞUSTOS’TA İLK MALATYA YARDIMA GİTTİ

18 Ağustos'ta Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı gerçekleştiğinde yardıma koşan ilk şehrin Malatya olduğunu da hatırlatan Vali Zorluoğlu, Malatyalılar kan ihtiyacı olabilir diye Elazığ'daki hastanelere başvurarak destek olduğunu dile getirdi.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından bütün kesimlerin bu saldırıya karşı tavrını ortaya koyduğunu da anımsatan Vali Zorluoğlu, ”Bu darbe girişiminden sonra kamplaşmalar yerini uzlaşmaya, hoşgörüye ve birlikte çalışma anlayışına bırakmıştır. Bunu kısaca Yenikapı Ruhu olarak adlandırmaktayız. Yenikapı ruhunun bundan böyle bütün hadiselerde kendisini göstermesini arzu ediyor, bu ruhun yaşatılmasını ve muhafaza edilmesini umuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.