SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Osmaniyeliler İstiklalspor’a sahip çıktı

1921 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinden daha eski olan Osmaniye İstiklal Spor üyeleri, sporcuları, veliler ve vatandaşlar belediyenin yıkım kararına büyük tepki gösterdi ve yıkım işlemine izin vermedi.

15:09 -
Osmaniyeliler İstiklalspor’a sahip çıktı

Bakırköy Belediyesi geçtiğimiz günlerde 20 yıldır aynı tesisleri kullanan İstiklalspor Tesisleri için yıkım kararı aldı ve tebligatı kulübe gönderdi. Kulüp yöneticileri gelen tebligatın ardından Kaymakamlık ve İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak iki karara rağmen belediye kulübe bir yazı daha göndererek yıkımın bugün saat 10.00’da yapılacağını duyurdu.

istiklalspor-ic10

Belediyeden yapılan açıklamada hizmetlerin tek çatı altında toplanması için yeni bir bina ek hizmet binası yapılacağı, İstiklal Spor Kulübü’nün Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde faaliyetlerine devam edeceği belirtildi. Futbolda çeşitli yaş kategorilerinde yarışan, 280 lisanslı sporcu sayısıyla Süper Amatör Küme’de mücadele eden 95 yıllık Osmaniye İstiklal Spor Kulübü’nün 1996 yılından bu yana kullandığı tesisler için belediyenin yıkım kararına karşılık tesislerin önünde toplanan yüzlerce kişi adeta etten duvar ördü. Tahliye işlemi yapılamadığı için yıkım gerçekleşmedi. Bakırköy’de gergin saatler yaşandı.

istiklalspor-ic11

Zabıta’nın tesislerinin kapısına yaklaşması ile bu gerginlik arttı. Bir müddet sonra zabıta ekipleri geri çekildi. 6 otobüs ile gelen çevik kuvvet ekipleri, çok sayıda zabıta, 1 adet TOMA, kepçe, kamyon gibi iş makinaları ile yıkım emri beklenirken mahkemeden 2. kez yürütmeyi durdurma kararı alan kulüp başkanı Sultan Öztürk önce telefonla haber vererek ardından idari mahkemeden aldığı yürütmeyi durdurma kararı müjdesi ile geldi. Sultan Öztürk’ün İstanbul 13. idare mahkemesinden yıkım işleminin yürütmesinin durulmasına ilişkin yazı ile tesislere gelmesi sırasında alkış tufanı koptu.

istiklalspor-ic1

SULTAN ÖZTÜRK: ATATÜRK’ÜN SAHİP ÇIKTIĞI KULÜBE KİMSE DOKUNAMAZ

Osmaniye İstiklal Spor Başkanı Sultan Öztürk yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Tarihi İstiklal Spor Kulübü’nün geçirmiş olduğu zor günlerden bahsediyoruz. 1921’de Osmaniye İstiklal Spor Kulübü cumhuriyet tarihinden önce kurulmuştur. Topçular, kurtuluş savaşı sırasında çanta ve formalarında cepheye barut taşımışlardır. 1998 senesinde deprem oldu Osmaniye halkına İstiklal Spor Kulübü kapılarını açtı, ev sahipliği yaptı. Burası sadece bir spor kulübü değil. Bütün halkımız Sahra adını verdiğimiz halı sahamızda yattı, banyolarını kullandı, aş evi kurduk. 1996’dan itibaren burada ikamet etmektedir. Burada 280 tane ağaç var. Dikilen her ağacın bir mazisi var. Şimdi torunlar gelip dedemin ağacı deyip yazı yazıyorlar.

istiklalspor-ic2

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sahip çıktığı kulübe dokunamazlar. Atatürk bir maaşını da kulübe bağışlamış zamanında. Sakat çocuklarımıza haftada bir gün halı sahamızı tahsis ediyoruz biz, gelip oynuyorlar. Çevredeki ilkokulların çocuklarına haftada bir gün kulübümüzün sahasını tahsis ediyoruz, gelip oynuyorlar, ücret almıyoruz. 280 tane futbolcusu olan ve 7 kategoride maçlara katılan 1921’de kurulan İstiklal Spor Kulübü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübüdür.

istiklalspor-ic3

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a futbolcu vermiştir. Bu kulüp bir tarihi kulüptür. Biz Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na söyledik. ‘Size kimse dokunamaz, burası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübüdür’ dedi. Ben bir aydır uyku uyumadım. Halka ne cevap vereceğim, kulübümüz neden gidiyor? Ben isterdim ki böyle olmasın. Şu anda devletimiz zor durumda OHAL var. FETÖ davası çıktı. Bir sürü sıkıntılarımız oldu. Gezi olayı nereden çıktı? Taksim’deki 2 tane ağaçtan patladı. Peki buradaki 280 ağacı nasıl keseceksin? Nasıl buraya inşaat yapacaksın? Ben yürütmeyi durdurma kararı aldım, Cuma günü beş buçukta bana yıkım kararı geldi. Bir tek pazartesi var ben Rabbime ve adalete güveniyorum.

istiklalspor-ic4

Sporu seven, sporun içinden gelen Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum bizim bu çektiğimiz eziyet nedir? Suçumuz nedir? Sabah buraya Çevik Kuvvet gelmiş, zabıta gelmiş ne var burada? Yargıya hiç mi saygın yok? 22 Eylül’den beri en az 20 sefer Belediye Başkanına telefon açtım bir randevu alamadım. Halkın huzuruna gelsin açıklama yapsın. 15 Temmuz’u durduran bu halktır bu halk benim kulübümün arkasında olduğu müddetçe İstiklal Spor Kulübü’ne hiçbir şey olmaz.

istiklalspor-ic6

13 bin 5 yüz imza topladım. Hepsinin içeride belgesi var. Vatandaş kulübümüz yıkılmaz diyor. Burası bizim evimizdir, ikinci yuvamız. Bu vatandaş bu kulübün arkasında olduğu müddetçe.

Şu andaki son durum yürütmeyi durdurma kararı aldık. Eğer ben bu kararı bir günde alamasaydım şu anda açıklama yaptığımız yer tarihi olacaktı. Ama halk buna müsaade etmedi ve etmeyecek. Sayın Cumhurbaşkanım size sesleniyorum bakın halk burada lütfen sesimizi duyun.”

istiklalspor-ic7

MEHMET KAPLAN: ŞAMPİYON OLACAĞIZ

Kulübün A takım teknik direktörü Mehmet Kaplan ise bu süreçte önemli futbolcularını kaybettiklerini ama yine de düzelen moraller sonrası şampiyon olmak için futbolcularla birlikte yemin ettiklerini söyledi.

istiklalspor-ic9

Osmaniye Mahallesi’nin sakinleri basın mensuplarına dert yanarak; “Bu kulüp bu çevredeki yüzlerce gencin spor yapmasını olanak sağlıyor, bu çevrede çok sayıda kahvehane var, gençler oralara girmektense burada vakit geçirip spor ile ilgileniyorlar. Niye bizim kulübümüze göz diktiler, başka yer mi kalmadı ? Belediye Başkanı yakınlarına peşkeş çekiyor, burası için inat etti. Burası bizim, burayı yedirmeyiz. Ya istiklal ya ölüm. Belediye Başkanımız sayın Kerimoğlu sporcuya ve İstiklalspor’a sahip çıkacağını söylemişti ama maalesef bu tavrını anlamıyoruz. Osmaniye Mahallesi Bakırköy için CHP’nin kalbidir. Ama bir daha bizlerden oy alamaz” gibi sözler sarf ettiler.

istiklalspor-ic8

Daha sonra Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Kılıç, Bakırköy Belediyesi Hukuki İşler Müdürü Nurten  Aydın ve Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner, başkan Sultan Öztürk ile kulüp binasında bir araya gelerek bir süre görüştü. Kısa süreli toplantının ardından yetkililer halkın arasından geçerken “İstiklal bizimdir bizim kalacak” sloganları attılar. Alkışlarla protestolar yapılırken  Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü halkın sıkıntılarını dinlerken sevgi gösterileri ile karşılaştı.

istiklalspor-ic