SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hayaller ve gerçekler

Futbolun en cazip yanı kâğıt üstündeki planların çoğunlukla sahaya yansımamasıdır. Ligin vasat 3 takımına deplasmanda gol dahi atamayan Trabzonspor'un, Arena'da bir ilk yaşayacağından emindim. Çünkü Galatasaray Riekerink ile ilerlemesine karşın bu ligin en kolay gol yiyen savunmasına sahip. Düşünün bir de kalede Muslera olmasa.

Cavanda, Podolski ve Sneijder'in de sahada olmasıyla Riekerink bu sezon en ideal takımını sahaya sürme fırsatını bulmuş oldu. Rekor seyircinin desteği ile iyi de başladı Galatasaray ve kontrolü de hemen ele geçirdi. Ne var ki Trabzon ilk ciddi atağında çok kolay bir gol attı.

Yenilen gol sonrasında Galatasaray bu sezon hiç yapmadığı kadar Eren'lik hava topu şişirdi. Eren'e iyi konsantre olan Bordo Mavili defans şans tanımadı. Oysa Trabzon savunmasının yumuşak karnı yerden oynamaktı. Podolski'nin Eren'in yanına sokulamaması ve Sneijder'in etkisizliği Galatasaray'ı rakip ceza alanı içinde etkisizleştirdi. Sneijder'in bu sezon etkisizliği böylesi maçlarda daha fazla belirgin hale geliyor. Takım savunmasında oluşturduğu handikap da cabası.

Trabzon iki oyuncu değişikliği zorunlu sakatlıktan ötürü kullandı. Riekerink, Sneijder ve Cavanda'yı yanına alıp Sinan ve Josue hamlesi yaptı. Hollandalı teknik adam maçtan önce Trabzon'un 2. yarılarda dağıldığını söylemişti. Sana ne be Riekerink Bey desem yeridir. Bu demeç rakibi uyandırmak ve motive etmekten başka ne işe yarar?

Bruma her iki yarıda da etkiliydi. Ancak final paslarındaki deneyimsizliği birçok şansı başlamadan bitiriyor. Galatasaray'ın golcüsü Eren rakip kaleye yüzü dönük tek bir şans bile bulamadı.

Trabzonspor Yanal ile birlikte tipik kontratak takımına dönüşmüş. Kapanan zayıf rakipler karşısında bulamadığı gol ve puanı Arena'da bulabildi.

Galatasaray ciddi fırsatı tepti. Levent Nazifoğlu, “Olağanüstü kongrede ‘hayır' çıkarsa takım etkilenir” demişti. Kongreden ‘evet' çıktı ama görüldüğü gibi parayla saadet olmuyor. Herkes öncelikle yapması gereken işe konsantre olmalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek