SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın geleceği ‘Belki’

Yıllardır bu ülkenin ekonomisi istikrarsızlık ve dengesizlikle beraber bütün olumsuzlukları bünyesinde barındırır. Döviz kurunda sürekli eriyen Türk Lirası ile Türk kulüplerinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan kurtulması mümkün değil. Galatasaray'ın borcu sonunda 1.5 milyar TL'ye dayandı. Ve öyle bir durumda ki; iki ucu pis değnek ile “Kurtuluş” yoluna zorlanıyor.

Konumuz Galatasaray ama futbol değil. Riva ve Florya arazilerin satışı kapıya dayandı. Galatasaray en kıymetli iki mali değerini ya kaybedip, borcundan kurtulacak ya da yılda 120 milyon TL faiz ödemeye mahkum kalacak.

Dursun Özbek bence camianın kendisinden beklemediği şahinlikte önemli işlere soyundu. Otel inşaatını yarıladı, iki dev araziyi kuşanıp devlet kurumu ile işe soyundu. Son 20 yılda devlet ile girişilen her türlü münasebetten Galatasaray zararlı çıktı. F.Bahçe ve Beşiktaş statlarına bulundukları yerde devam ederken, Galatasaray İstanbul'un kalbi sayılan Mecidiyeköy'den, trafik sorunlu Seyrantepe'ye taşındı. Devlet arazi satışından 660 milyon kazandı. Araziyi alıp iğrenç gökdelenleri dip dibe yerleştiren firmanın 3 milyar dolar kazandığı söyleniyor. G.Saray'a “beleş stada kondunuz” yaftası yıkılmış durumda. Şimdi ise stadının üst hakkı bile yok ayrıca GSGM yığınla koltuk ve locayı gasp etmiş durumda.

ÖZBEK ÇAĞ ATLATACAK!

Dursun Özbek diyor ki, “Yılda 120 milyon faiz öderken, 3 yılda bir Riva kaybediyoruz”. Galatasaray Başkanı çok haklı. Ancak bu iş sadece devlet kurumu ile mi yapılabilirdi? Florya olmadan da bu işi çözülemez miydi? Yine Başkan'ın söylediğine göre statla ilgili çatı dahil tüm problemler çözülecek, üstüne salon yapılacak. Dursun Özbek belki Galatasaray'a çağ atlatacak. Ama belki!!! İşte bu belkinin karşılığındaki belirsizlik, Galatasaraylıların çoğunu tedirgin ediyor. Devlet Galatasaray'ı bir kez daha aldatırsa! Sonuçta devleti temsil eden kurumlar, bireyler aracılığıyla kurumsal kimlik kazanıyor. Galatasaray'a düşman ya da zarar vermek isteyen çok kişi var.

Kusura bakmayın da, bu ülkede son 10 yılda yaşadıklarımızdan sonra devlete güvenini yitiren milyonlarca çıplak vatandaşın ruh hali içinde bir Galatasaraylı olarak, bugünkü kongreden hiçbir sonuçta mutlu olamayacağım.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek