SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin iki yüzünün perde arkası

Avrupa'da oynadığı üst düzey basketbol ile adından övgüyle söz ettiren Obradovic'in öğrencileri, Barcelona maçının son hücumunda yaptığı paslaşmalar ile 'tiki taka' taktik anlayışını parkede sergiledi.

Sercan AKKUŞ
Güncellenme: 12:43, 27/10/2016
Fenerbahçe’nin iki yüzünün perde arkası

AMK HABER DETAY / Sercan AKKUŞ

Spor Toto Süper Lig’de 7 haftada topladığı 9 puan ile eleştiri oklarının hedefi haline gelen Fenerbahçe Futbol Takımı’ndaki kötü gidişat, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın elde ettiği büyük başarılar ile zıt anlamda karşı karşıya geliyor. Son olarak Advocaat ve ekibinin UEFA Avrupa Ligi’ndeki Manchester United mağlubiyeti, sarı lacivetli taraftarların sabrını iyice taşırdı. Sosyal medyadan skorun aksine, takımın oynadığı futbola büyük tepki gösteren taraftarlar adeta isyan bayrağını çekti.

‘OBRADOVIC FUTBOLUN BAŞINA GEÇSİN’

Spor basını ve insanların, geçen seneden beri üstü kapalı olarak konuştuğu ‘Obradovic futbolun başına geçsin’ söylentileri de halen günümüzde devam ediyor. Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın THY Avrupa Ligi’nde 2 senedir elde ettiği başarılar ve Türkiye’de kazandığı kupalar söylentilerin daha da şiddetini arttırıyor. Son olarak sarı lacivertli takımın bu sezon Avrupa’daki 2. maçında İspanya’da Barcelona’yı yenmesi de bunun en büyük sebeplerinden biri.

Galibiyetten çok maç sonunda, Fenerbahçeli oyuncuların 1 sayı önde iken hücumda yaptığı paşlaşmalar adeta büyük takım olmanın resmini gösterdi izleyenlere. Barcelona Futbol Takımı ‘tiki taka’ futbol anlayışıyla dünyada alınmadık kupa bırakmamıştır. Barcelona Basketbol Takımı ise, Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonunda ‘tiki taka’ basketbol anlayışına mağdur oldu Fenerbahçe tarafından.

BÜTÇENİN KAYNAĞI BAŞARI

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın yıllık bütçesi 26 milyon Euro. Gideri ise, yılda 12 milyon Euro. Avrupa basketbolunda en büyük bütçeye sahip olan takım 30 milyon Euro ile CSKA Moskova. Bu yapılanmanın ardından Fenerbahçe, başarısını sürdürürse bütçesini korur. Bunun sonucunda da Avrupa’da her sene Final Four oynar. Hâl böyle iken bu başarının, futboldaki başarısızlığa oranla görsel ve yazılı medyada daha çok yer bulması gerekir. Lâkin ülkemizdeki spor kültürünün getirmiş olduğu gereklilikler, başarısızlığın başarıdan daha büyük bir hâdise olduğunu gösteriyor.

Yayınlanma Tarihi:13:03,