SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da Riva Komisyonu’nun kararı tartışılıyor

Galatasaray'da yönetimin, camianın önde isimlerinden belirlediği komisyonun hazırladığı rapor kafaları karıştırıyor.

Güncellenme: 12:25, 21/10/2016
Galatasaray’da Riva Komisyonu’nun kararı tartışılıyor

Galatasaray’da yarın yapılacak olağanüstü genel kurul öncesi sarı-kırmızılı yönetimin, camianın uzman isimlerinden belirlediği komisyonun Riva arazisi için belirlediği değer raporu tartışılır nitelikte…

Riva arazisi için oluşturulan komisyonda Divan Başkanı İrfan Aktar ve Doğan Hasol, Firuz Soyuer, Emre Aykar, Mehmet Dedeoğlu, Ömer İsmail Tanrıöver, Erden Timur gibi uzman kişiler yer alıyor. Galatasaray’ın kendi içinden çıkardığı bu komisyon Riva Arazisi için bu yıl yaptığı değerlendirme raporunda 124 milyon dolar değer belirlemişti.

Komisyonun belirlediği bu rakam Riva arazisinin imarı alınmış ve 3. Köprü inşaatı ile çevre yollarının bitiminden sonra göz önüne alındı. Oysa Galatasaray’ın en büyük banka borcu bulunduğu Denizbank, verdiği krediye karşılık teminat olarak gösterilen Riva Arazisi için 02.04.2010 tarihinde bir değerlendirme raporu hazırlattı. Galatasaray’a kredi veren bankanın yaptırdığı bu değerlendirme raporunda, o dönemde Riva Arazisi imarlı olmamasına ve araziye büyük değer katan 3. Köprü inşaatının söz konusu olmadığı bir dönemde; Riva arazisinin değeri 155 milyon 643 bin Dolar olarak belirlendi. Konunu uzmanı kişiler kredi veren bankanın değerlendirme raporunun yüzde 25 düşük gösterebileceğine de ayrıca dikkat çekiyor.

Riva Arazisi için belirlenen bu değer sadece Denizbank’ın hazırlattığı değerlendirme raporu ile kısıtlı değil. Ayrıca Dünya’nın en önemli değerleme şirketlerinden bini olarak gösterilen İngiliz CBRE firması Riva Arazisi için 2008 yılında yaptığı değerleme raporunda, Galatasaray’ın dev arazisi için 176 milyon 250 bin Dolar değer biçti.

Galatasaray’dan alacaklı bankanın ve uluslararası bağımsız bir firmanın arazinin imarlı olmadığı tarihlerde, Galatasaray’ın kendi içinde oluşturduğu komisyondan daha fazla değer biçmesi yarınki genel kurul öncesinde kafalarda soru işareti bıraktı. Dursun Özbek Yönetimi’nin Emlak Konut ile yaptığı protokol öncesinde kulübün kendi arazisinin değerini düşük göstermesi şaşkınlık karşılandı.

detay-1

detay-2

Yayınlanma Tarihi:12:15,