SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Advocaat inat etti

21 Ekim 2016

Manchester United ilk düdükten itibaren ‘Oyunun patronu benim ve tempoyu istedigim gibi ayarlarım' mesajını Fenerbahçe'ye çok net iletti. Pas merkez üssünü Fenerbahçe'nin merkezi olarak belirleyip, orta hafif tempoda oyunu yönlendirirlerken, hızlarını sadece kaptırılan topları geri kazanmak icin kat ettikleri kısa mesafede yükselttiler. Bu tempo ayarı bile Advocaat'ın oyun planını sarsmaya yetti de arttı. Oysa Hollandalı'nın eline maçın ilk ceyreği bittiğinde önemli bir veri geçmişti. Oyuncuları rakibin pas merkezini ne zaman çizgilere kaydırıp oyunu genişletse, rakibini zor pasa mecbur edip topu kazanıyordu.

Sıkıntı, kazanılan topların daha çabuk bir sürede rakibe altın tepside sunulmasıydı. Aslında mevcut kadroya göre, Advocaat'ın selefinin denediği ve oyuncuların tecrübe ettiği bir formasyon vardı; üçlü savunma. Manchester,Watford deplasmanında 3-1 kaybederken rakibi Watford üçlü savunma ile sahaya çıkmış ve sahayı Mourinho'nun öğrencilerine dar etmişti. Advocaat'ın hatası, kadro eksikliğine rağmen inandığı kurguda inat etmesi oldu. Genel olarak konuşmak gerekir ise bu mağlubiyetten ziyade, üzerinde düşünülmesi ve çözümlenmesi gereken başka sorunlar var.

1- Ekipler amiri Kjaer'in lesepase memuruna dönüşmesi.

2- Volkan'ın oyun zekasının yetilerini yeteneğe donüştürmemesi.

3- Van Persie'yi etkin kılacak oyun ve oyuncu grubundan uzak olunması.

4- Oyun içinde inisiyatif almayan oyuncu topluluğunun pas ve haliyle oyun kontrolünü rakibe doğrudan vermesi. Maçtan satır başları… 60. dakikadaki RvP'nin şutu sonrası, İngiliz tribünlerinden yükselen alkış. 37. dakikada gelişen organize hücumda De Gea'nın ayakta kalarak sergilediği kalecilik gösterisi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek