SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Futbol, asla sadece futbol değildir.” Basit ama derin bir cümle… Roma'dan Napoli'ye giden taraftarların 2 saatlik yol boyunca 3 kere özel olarak durdurulup didik didik arandığını, stadyuma girerken ayakkabılarının çıkartıldığını, havadan helikopterlerle izlendiğini hesap ettiğimizde İtalyan polisinin de futbolu, sadece futbol olarak düşünmediği anlayabiliyoruz. 1980'lerin başında Thatcher hükümetinin İngiliz fanatikler için aldığı önlemlerin benzeriydi dün yaşananlar.

Üç bine yakın Beşiktaş taraftarı için zahmetli bir süreç oldu San Paolo Stadı'ndaki deplasman tribününe giriş. Kim bilir İtalya'da eski bir deyiş olan ‘Mamma li Turchi'nin yani ‘Anneciğim Türkler'in etkisidir bu…

ABOUBAKAR ZİNCİRLERİ KIRDI

Maçın ilk dakikalarında oyuna tempolu başlayan ev sahibi ekipti. Fabricio'nun soğukkanlılığı ile atlatılan tehlikelerin ardından dakika 13'te Quaresma'nın sağdan kestiği topu Adriano ağlarla buluşturdu. Caner'in yaklaşık 40 metreden Beck'e ulaştırdığı pasın da ince işliğini burada es geçmemek gerekiyor. Erken gelen golün ardından Beşiktaş baskıyı arttırdı. Savunmanın arkasına atılan topta içeri doğru sokulan Callejon'in pasıyla durumu eşitleyen Belçikalı forvet Mertens oldu.

Golden sonra temposunu düşürmeyen Beşiktaş'ta Napoli savunmasındaki hatayı affetmeyen isim bu sefer Aboubakar'dı. Kayseri'ye niyet, Napoli'ye kısmetmiş diyelim. Napoli'nin 49.dakikadaki penaltı vuruşunda gole izin vermeyen Fabricio, Rus hakemin çaldığı ikinci penaltı düdüğünün ardından bu sefer Gabbiadi'nin golüne mani olamadı.

Şenol Güneş gibi sakin bir teknik adamı çıldırtan hakemi ayrıca tebrik etmek lazım. Aboubakar, bir çıktı pir çıktı sahneye ve Beşiktaş'ı galibiyete taşıyan İsim oldu. Napoli deplasmanı grubun en zor maçıydı belki de. Fatih Terim'in o meşhur sözü misali ‘yenilmek kolay, yenmek olaydı.' Ve öyle de oldu…

Son güncelleme: 08:13 20.10.2016