SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kadro kalitesi

Bir takımın şampiyonluk yarışında yer alabilmesi için 3 özelliğe ihtiyacı olur: 1) İyi bir hava yakalanması 2) Futbolcu ekibinin yapısına uygun taktik 3) Kadro kalitesi.

Fenerbahçe'de sezon başında bu 3 kriterde de önemli eksikler mevcuttu. Advocaat motivasyon konusunda önemli bir mesafe kaydetti. Dün de gördüğümüz gibi hırslı oynayan, rakibin sert futbolundan dahi yılmayan bir oyuncu kadrosu sahada vardı. Taktiksel açıdan da ciddi değişikliklere imza atmıştı. Hollandalı teknik adam. Bazı faydalar da sağladı kuşkusuz. Hızlı oyun en azından rakip kaleye daha kolay inmeyi sağladı. Ama sonrası hep problem. İşte kadro kalitesi ile ilgili sıkıntı da tam burada ortaya çıkıyor. Van Persie'nin forma giymesi bir nebze daha iyi bir görüntü ortaya çıkmasını sağlasa da yetmiyor. Önde kurulan baskıya rağmen yeteri kadar pozisyon yakalanamıyor. Fenerbahçe camiasının ve yönetiminin kadro kalitesinin yetersiz olduğu gerçeğiyle yüzleşmesi şart. En azından devre arasına kadar daha fazlasını beklemek mümkün olmayacak.

Hakemlerle ilgili eleştirilere yazılarımda pek girmemeye özen gösterirdim. Tek tek pozisyon detayına girmeyeceğim. Alper Ulusoy maalesef bu haliyle Süper Lig'de maç yönetmek için yeterli değil. Dün belirli bölümlerde kontrolü tamamen kaybetti, skora etki etti.

Yazarın Diğer Yazıları