SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Avrupa futbolu 5’ten büyük olmak zorundadır’

Galatasaray Kulübü Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ural Aküzüm, Kariyer Hukuk Derneği'nin gerçekleştirdiği "Sporun Hukuki Yüzü" konferansında açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 14:41, 14/10/2016
‘Avrupa futbolu 5’ten büyük olmak zorundadır’

Uluslararası spor organizasyonlarında özellikle futbolu yöneten kişi ve kurumların hep aynı çemberden olduğuna dikkati çeken Galatasaray Kulübü Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ural Aküzüm, futbolun küreselleştiği ve ekonomisinin büyüdüğü bu dönemde Türkiye’nin 20 yıldır Şenes Erzik dışında bir aktörü Avrupa futbol yöneticisi sınıfına dahil edemediğini söyledi. Aküzüm, “İnşallah Türk futbolunu temsilen Servet Yardımcı’nın üst görevler almasını istiyor ve umuyoruz. Daha çok Türk’ün üst seviye görevlerde olması şart. FIFA Başkanı Infantino, UEFA’nın eski avukatıydı, yeni UEFA Başkanı Ceferin, Slovakyalı bir avukat. Blatter 20 yıla yakın başkanlık yaptı. Platini’yi UEFA Başkanlığı’na Avrupa’yı yöneten 5 büyük kulüp ve onların arkasındaki lobi getirdi. Hep mayın kapalı devre ilişkiler” dedi.

Ural Aküzüm, “Son 10 yılın Şampiyonlar Ligi çeyrek final müsabakalarına bakın. İstisnalar dışında aynı ve benzer eşleşmeleri, takımları göreceksiniz. Neredeyse tamamında 5-6 büyük Avrupa kulübü var, ama ekonomi nedeniyle Avrupa futbolu 5’ten büyük olmak zorundadır. Sistem, yeni aktörler istemiyor. Galatasaray Şampiyonlar Ligi ve UEFA ailesinin en sürekli ve katılımcı üyelerinden. Ancak bu sistem de artık sorgulanıyor” dedi.

Aküzüm, sözlerini şöyle tamamladı:

“Petrol zengini aileler ve oligarkların batı Avrupa futboluna girişi ile futbol ekonomisi dönüşüm geçirdi. Çin’in devlet politikası değişikliğiyle futbol ekonomisine girişi, 1,5 milyarlık yeni tüketim pazarıyla büyük faktör.”