SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TAF’tan ‘Çocuk Atletizmi’ projesi

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin 196 ülkede uyguladığı ‘Çocuk Atletizmi’ projesinin Türkiye'deki uygulamalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Güncellenme: 17:35, 13/10/2016
TAF’tan ‘Çocuk Atletizmi’ projesi

Ataköy’de bulunan Olimpiyatevi’nde düzenlenen basın toplantısına Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Selim Terzi, Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Türkiye Koordinatörü ve Eğitim Kurulu Başkanı Necdet Ayaz, Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Mehmet Bayansalduz, Haldun Domaç ve eski olimpiyat sporcusu İsmail Akçay katıldı.

Bu projede ilk önce eğitmenlerin eğitildiklerini söyleyen Dolmaç, ”Eğitmenler sonrasında da uygulama için sahaya davet ediliyor. 7-12 yaş arasındaki çocukların bu proje içerisinde yer alması sağlanıyor” dedi.

Terzi: “Gayretli çalıştığının en büyük göstergesi”

Türkiye Atletizm Federasyonu olarak yakın geçmişte sıkıntılı dönemler atlattıklarını vurgulayan Selim Terzi, “Türkiye Atletizm Federasyonu olarak yakın geçmişte sıkıntılı dönemler geçirdik. Olimpiyatlara 7, 8 sporcu ile katıldığınızda başarılı olunan dönemlerdi. Gelinen noktada başlı başına çocuk atletizminin geldiği yer federasyonun nasıl gayretli çalıştığının en büyük göstergesi. Projede herkesin katkısı var. Yolun doğruluğu ve hızı çok önemli. Her geçen zaman çocuklarımızın kaybı olur diye düşündük. Bu projenin Anadolu’ya yayılması yönüyle çok faydalı. Federasyon Başkanımız Fatih Çintimar’a teşekkürler ediyoruz. Atletizmde dünden çok iyi yerdeyiz. Çocuk atletizmi olarak çok daha iyi yerlerde olacağız” diye konuştu.

Ayaz: “Çocukların eğitmenler tarafından bize bildirilmesini istedik”

Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından 2001 yılında başlatıldığı ve üye olan ülkelerde yer aldığını belirten Necdet Ayaz, “Yarınların teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı bireyler olmasını amaçladık. Yetenekli çocukların izlenerek gerekli eğitmen ve malzeme desteği ile değerlendirme yapılmıştır. Çocukların eğitmenler tarafından bize bildirilmesini istedik. Yapılanlar ve yapılması planlananlar düşünceler var. Önümüzdeki dönemde engelli sporcuların da bu projeye dahil edilmesi düşüncelerden biri” ifadelerini kullandı.

20 yaşında spora başladığını vurgulayan İsmail Akçay, “Çocukların küçük yaşta atletizme başladıkları zaman ileride çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Birçok başarı elde ettim. Çocuk yaşta başlamaları ilerisi için çok faydalı olacak. Her branşın bir uzmanı vardır. Bu çocuk atletizminin profesörü ise Necdet Ayaz’dı” ifadelerini kullandı.