SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI), Roma’nın 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığından çekildiğini duyurdu. Basın toplantısı düzenleyen CONI Başkanı Giovanni Malago, olimpiyat adaylıklarını geri çekmek için resmi başvuruda bulunduklarını belirtti.

Malago, bu sabah Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) bir mektup göndererek, adaylık sürecini durdurduklarını bildirdiğini söyledi.

Giovanni Malago ayrıca, 2019 yılında düzenlenmesi planlanan IOC Genel Kurulu’na Milano’nun ev sahipliği yapması için resmi talepte bulunduklarını da açıkladı. Hükümetin desteklediği Roma’nın adaylığı, yerel yönetim tarafından kabul görmemişti.

Haziran ayında göreve gelen Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, borç yükü (12 milyar Euro) altında olan kentin adaylığının “sorumsuzca” olduğunu savunmuştu.

Raggi, buna sıcak bakmamasının nedenleri arasında, tarihi başkentin daha fazla beton yığınına dönüştürülecek olması ve muhtemel yolsuzlukları da göstermişti. Bunun ardından Belediye Meclisi’nde yapılan oylama sonucu, 12’ye karşı 30 oyla Roma’nın adaylığı reddedilmişti.