SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından Antalya’da Belek turizm bölgesindeki bir otelde, 3. Başkanlar Kurulu Toplantısı Amatör Spor Kulüpleri Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda futbol yorumcusu Erman Toroğlu, Türkiye’de amatör sporların yerini toprağın altında gördüğünü ve çocuklara küçük yaşta spor eğitimi verilmesi gerektiğini belirtti.

Belediyelere sporun altyapısına yatırımla büyük görev düştüğünü anlatan Toroğlu, “Bir şeylerden faydalanmamız gerekiyor, mesela Cumhurbaşkanı Erdoğan. Görüyorum, adamın önüne plan program götürseniz hayır demeyecek, ama biz isteyemiyoruz” dedi.

KİM GELECEK KAVGASI

Türkiye’de altyapıdaki sporculara verilen önem hakkında değerlendirme yapan Toroğlu, A Milli Futbol Takımı’nın İzlanda ile oynadığı maçı hatırlattı. Toroğlu, şunları söyledi:

“Kaç futbolcu Türkiye’de yetişmiş. Almanya’nın arka bahçesiyiz. Ama niye, genç takıma teknik adam lazım. Hasan’ın amcasının oğlu getirelim çalışsın veya Hüseyin’in kardeşi çalışsın. Rıza gibiler alt yapının başına gelirse oradan bir halt olur, yoksa bir şey olmaz. Doğru mu, uygulanıyor mu? Uygulanmıyor. Yani hastalık belli ama öteki hastalık da var bizde ‘abi idare et, adamım gelsin’, 3 kuruş para kazansın, senin futbolun 3 kuruşluk olur. Ayıptır. 350 bin nüfuslu ülkenin futbolunun altında ezildik. 350 bin nüfus, yarısı kadın, yaşlı çocuk çıkar, kaç kaldı? Ama bizde maçtan önemli Fatih’le, Arda var. Hangisi hangisini yiyecek. İddia ediyorum maçtan evvel biri kamerayı alsaydı, çıkartırdım sokağa ‘Fatih mi haklı Arda mı haklı’ diye sorardım. 100 kişiden 100’ü de fikirlerini söylerdi. ‘3 gün içinde iki maç oynayacağız rakibimiz kimler’ diye sorsanız yüzde 10 cevap alamayız. Çanak tutuyoruz. Biz de profesyoneliz onlar da profesyoneller. Ben maçtaki aciz duruma düşen milli futbolcularımızın rezil haline utanıyorum. Bunlara çanak tutan var. Başka hesap yapıyorlar, Fatih mi Arda mı haklı. Fatih giderse Aykut’u getirir miyiz? Aykut olmaz Şenol olur, kavgaları yapılıyor.”

RIZA ÇALIMBAY’IN AÇIKLAMALARI

Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ise teknik direktör olarak amatör sporculara önem verdiğini söyledi. Kendisinde bunu sorumluluk olarak gördüğüne değinen Çalımbay, “Altyapıya önem veriyorum. Biz de altyapıdan geldik. Yetenekli birini keşfediyorsanız bu büyük bir mutluluk. Eskiden futbol oynarken babalar bizi eve koymazlardı. Şimdi babalar, anneler çocuklarını elinden tutup futbol okuluna getiriyor. O nedenle biz bu arkadaşlar için elimizden geleni yaparız” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Avrupa’da bile eşi benzeri olmayan tesisi Antalyaspor’a hediye edeceklerini söyledi. Alanya’da da Alanyaspor için tesis yapmayı planladıklarından bahseden Türel, Antalya’da Türkiye’de ilk olacak spor koleji açacaklarını dile getirdi. 6 yaşından itibaren çocuklara milli eğitim müfredatına uygun eğitim verip, spor ağırlıklı yetiştirileceğini anlatan Türel, “Birkaç branşta Türkiye’nin milli yıldızlarının yetişmesini sağlayacağız. Dünyadaki örnekleri inceliyoruz. Avrupa’da tam bizim bu düşüncemizin muadili okul bulabilmek zor. İstediğimiz gibi örnek bulamıyoruz ama ABD’de bu düşünceye yönelik okulların olduğu söyleniyor. Çocuklar 6 yaşında yetenek testi, kan analizi, anatomik yapıları incelendikten sonra eğitim alırken sportif gelişimini sağladığı kolej olacak” diye konuştu.

Çalıştayda diyetisyen ve yorumcu Türkan Kubilay da yer aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye İbrahim Karaosmanoğlu ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel çalıştayı birlikte izledi.