SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tırhandil Cup’ta ödüller sahiplerini buldu

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde geleneksel tekne yapımcılığının örneklerinden 'tırhandil'leri, genç nesillere tanıtmak amacıyla düzenlenen Tırhandil Cup, ödül töreniyle sona erdi. 'Bastarda' teknesiyle yarışan Erdem Ağan ve ekibi birincilik ödülünü kazandı.

Güncellenme: 15:57, 10/10/2016
Tırhandil Cup’ta ödüller sahiplerini buldu

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği’nin destek verdiği, bu yıl ilki düzenlenen Tırhandil Cup yarışları, Ağanlar Tersanesi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. İki gün boyunca 22 teknede yarışan 100’e yakın yelkenci, ödül gecesinde yorgunluk attı. Geceye Bodrum Liman Başkanı Atilla Beyli ve Tırhandil Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Erdem Ağan da katıldı.

Liman Başkanı Beyli, “Özellikle geleneksel tipteki gemilerle ilgili çıkardığımız zorlukları bertaraf etmek adına, elimi taşın altına sokacağıma söz veriyorum. Ahşap teknelerle ilgili zorluklar var, itiraf ediyorum. Ben tırhandilin ne olduğunu bu yarış öncesinde öğrendim. Benim bilmediğim gibi Ankara’daki arkadaşlar da bilmiyor olabilirler. Bu nedenle bir organizasyon oluşturalım, Ankara’ya anlatalım. Geleneksel tipteki teknelere değişik statüler oluşturulabilir. Hep birlikte anlatabiliriz” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Erdem Ağan ise kente özgü geleneksel teknelerden biri olan tırhandili unutturmamayı ve gelecek nesillere de tanıtmayı hedefliyoruz. Bu nedenle bu yıl birincisini gerçekleştirdik. Umarız sürekliliği sağlayıp, yıllar boyunca devam ettiririz” dedi.

Yarışlarda Bastarda isimli teknesiyle yarışan Erdem Ağan ve ekibi birinci, Kalita teknesiyle yarışan Önder Ereren ve ekibi ikinci, Cocote teknesiyle yarışan Haver Tanbay ve ekibi üçüncü, Nakuru teknesiyle yarışan Serdan Ahıskalı ve ekibi dördüncü, Ahenk teknesiyle yarışan Ferhat Ergün ve ekibi beşinci oldu, ödüllerini aldı. Yarışlarda Nakuru teknesinde yer alan 11 yaşındaki Nazmi Ege Top ise en küçük yelkenci olması nedeniyle ödül aldı.

Aganta teknesiyle yarışan Atilla Sertaş ve ekibine ise Latin Arma Özel Ödülü verildi. Yelkencilere ödül olarak ahşap görünümlü tırhandil plaketi verildi.

Törenin ardından yelkenciler, geç saatlere kadar Bodrum şarkılarıyla eğlendi.