SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İzlanda’da hayal kırıklığı

10 Ekim 2016

Dünya Kupası kuraları çekildiğinde olumlu bir hava esti. 4'üncü torbadan katılmış 5'li gruba düşmüştük ve böylece 6'lı gruba giderek Avrupa'nın en iyileri Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve İngiltere'den otomatik kurtulmuştuk. (Kosova daha sonra FIFA üyesi olunca grubumuza eklendi.) 1. torbadan gelen Hırvatistan bile bize karşı favori sayılmazdı. İşimizi zorlaştıracak tek şey, statünün Avrupa Şampiyonası gibi 3'üncülerin bile katıldığı değil, liderlerin direkt, 2.'lerin play-off oynayarak turnuvaya katılacak olmasıydı.

İzlanda, oyun anlayışı bilinen bir takım. Fizik gücüne dayalı, havadan ve uzun toplarla oynuyorlar. Duran toplarda etkili olmaya çalışan hatta taçları bile uzun ve etkili kullanan düz bir takım. Bu takıma karşı yapılan plan, tekniği yüksek dripling özelliği olan Volkan, Emre ve Yasin ileri üçlüsü ile etkili olmaktı. Önde yapılan ve yerden oynandığı sürede etkili olan bir plan gibi göründü. 40 dakikalık sürede iyi yürüdü, çekilen şutta Ömer'e çarpan topun gol olması kırılmamıza neden oldu. Hemen arkasından 2. gol geldi. Zorunlu Ozan, Tolga Ciğerci ve Yasin, Cenk Tosun değişikliği planımızı değiştirse de oyunumuzu değiştiremedi.

Şapkadan tavşan çıkarmaya gerek yok. Bu takım Türkiye'nin takımı. Mevkiinde en iyi ve formda olan oyuncular seçilir ve takım oluşturulur. Kendi takımında bile süre alamayan, formda olmayan bir toplulukla başarı gelmez. “Ben buldum, ben keşfettim” edasıyla Rusya'ya gitmek sadece hayal. Rakibimiz ancak Kosova olur.

Terörü lanetlerken, şehitlerimize rahmet dilerim. Milletimizin başı sağ olsun.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek