SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güç savaşlarının verdiği zarar

Fatih Terim'in maç öncesi açıkladığı sürpriz kadro herkesi şaşırttı. Cenk Tosun'un yedeğe çekilmesiyle birlikte sahaya forvetsiz çıktık. Aslında Konya'da 1-0 kazandığımız maçı referans almıştı tecrübeli teknik adam. O gün de ideal bir forvet olmadan, 4-6-0 denebilecek fakat Hakan Çalhanoğlu'nun önde oynadığı bir dizilişle başlamıştık. Dün ise en önde Emre Mor vardı. Belli ki rakip üzerimize geldiğinde toplu halde geri çekilip hızlı adamlarımızı rakip defansın arkasına kaçırmak gibi bir taktiğimiz olacaktı. Savunmamız gereğinden fazla öne çıkınca bizim yapmak istediğimizi İzlanda yaptı. Hem kanattan hem ortadan geliştirdikleri akınlarda rahatça pozisyonlar yakaladılar. Biz de orta sahada hiç pas yapamayınca oyun tamamen İzlanda'ya döndü ve nihayetinde goller geldi.

İlk yarı ortaya çıkan bu görüntüden sonra ikinci yarı milli takımın toparlanmasını bekleyenler umduğunu bulamadı. Aynı taktikle ilk yarı yapmak isteyip beceremediklerimizi denedik, olmadı. Oyuna forvet alınması için neden 60. dakikaya kadar bekledik o da belli değil. İşin doğrusu oyuna önce 1, sonra 2 golcü girdiğinde de bir şey değişmedi zira teknik, taktik dışında futbolcu kadrosunun da kafaca maça iyi hazırlanmadığı net şekilde gözüktü.

Bir zamanlar averaj takımı hüviyetinde olan, sadece 350 bin nüfuslu ada ülkesi İzlanda'nın futbolda gösterdiği gelişim gerçekten hayranlık uyandırıcı. Dün statta çok sayıda çocuk taraftar ve aileler dikkatimi çekti. Yeni nesle futbol sevgisi aşılama konusunda dikkat çekici bir çabaları var. Biz ise kısır tartışmalar etrafında dönüp duruyoruz. Güç savaşlarının milli takıma zarar verdiği ortamda daha iyisini beklemek mümkün değil.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek