SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Darıca Yarı Maratonu’nda Esma Aydemir birinci oldu

Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nu kadınlarda milli atlet Esma Aydemir kazandı. Erkeklerde zafer Kenyalı atlet Samuel Ndiritu Kariuki'nin oldu.

Güncellenme: 15:01, 09/10/2016
Darıca Yarı Maratonu’nda Esma Aydemir birinci oldu

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde 5. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu düzenlendi. Bu yıl beşincisi düzenlenen maratona 11 ülkeden bin 253 atlet katılırken, halk koşusuna yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Darıca Belediyesi önünden başlayan yarışın startı Darıca Belediye Başkanı tarafından verildi. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'nda koşucular 21 kilometrelik zorlu parkurda ter dökerken, Darıca Belediyesi önünde başlayan maraton Darıca Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. 21 kilometrelik mesafeli Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'nda erkeklerde 1.04.35'lik derecesiyle Kenyalı Samuel Ndiritu Kariuki birinciliği, 1.05.10'luk derecesiyle Etiyopyalı Leul Gebresilase Aleme ikinciliği, 1.05.32'lik derecesiyle yine Etiyopya'dan Melaku Bırhan Aregu ise üçüncülüğü elde etti. Maratonda kadınlarda ise 1.15.00'lık derecesiyle Türkiye'den Esma Aydemir birinciliği, 1.15.11'lik derecesiyle Kenyalı Sheila Jepkosgeı Chesang ikinciliği, 1.16.21'lik derecesiyle de Türkiye'den Özlem Kaya üçüncülüğü kazandı. Bu yıl beşincisi koşulan Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'nda erkekler ve kadınlarda birincilere 5 bin dolar, ikincilere 3 bin dolar, üçüncülere ise 2 bin dolar ödül verildi.

HALK KOŞUSUNA KATILIM YÜKSEK OLDU

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı halk koşusunda ise erkeklerde birinci Sinan Tatlı, ikinci Kamuran Özen, üçüncü Berke Ertaş olurken, kadınlarda ise birinci Ceylan Gökdemir, ikinci Ezgi Kaya, üçüncü Gamze Çandar madalya kürsüsüne çıkan sporcular oldular. Yarışmaların sonunda dereceye girenlere madalya ve kupa verildi.

“MARATON BİRLEŞTİRİCİ OLDU”

Madalya töreni öncesinde açıklamalarda bulunan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Milletimize teşekkürü borç biliyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından milletimizin moral motivasyon birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu maratonumuz gerçekten birleştirici oldu. Yaklaşık 5 bin insanın katıldığı Türk bayraklarımızı elimize alıp ‘Türkiye Koşuyor Millet Buluşuyor' sloganıyla başlatmış olduğumuz bu organizasyon gerçekten güzeldi. Uluslararası bir anlam taşıyan Darıca Yarı Maratonunda profesyonel anlamda yaklaşık bin 200 sporcunun ülkemizde yarıştığı görmekten büyük bir mutluluk” dedi.

“ÜLKENİN SAHİP ÇIKTIĞI ORGANİZASYON”

Eski milli Atlet olan Başkan Karabacak, “Bu atmosfer bizim uzun yıllar içerisinde yaşadığımız bir atmosfer. Önceki organizasyonlardan geçen yılki organizasyondan daha iyisini bu sene yapmak için mücadelemizi veriyoruz. Fevkalade güzel, anlamlı ve milletimizin desteklediği, halkımızın desteklediği, şehrin sahip çıktığı, ülkenin sahip çıktığı bir organizasyon diyorum” şeklinde konuştu.

Uluslararası Darıca Yarı Maratonu, Darıca Cumhuriyet Meydanında düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.