SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig'de üzücü tablo. KPMG'nin araştırmasında ligimizde seyirci sayısının hızla eridiği ortaya çıktı. Süper Lig'de maçlar ortalama 8 bin 500 kişiye oynanıyor. Avrupa'nın vasat liglerinden biri olarak gösterilen Polonya'da bile bu rakam 9 bin 500 oldu. Statların ortalama kapasitesi yaklaşık 25 bin olarak belirlenirken, tribünlerde yüzde 31'lik bir doluluk oranı yakalanabildi.

Avrupa Şampiyonu olan 10 milyon nüfuslu Portekiz'in statlara koşan futbol taraftar sayısı Türkiye'den fazla. Portekiz Ligi'nde her karşılaşmada ortalama 10 bin kişi tribündeki yerlerini alıyor. Yani her 1000 Portekizli'den biri takımını desteklemek için statta maç izliyor. Portekiz'de maçların yüzde 52'si dolu statlarda oynanıyor.

HOLLANDA’DA ORAN YÜZDE 88’İ BULDU

Ajax, PSV, Feyenoord gibi köklü kulüplerin mücadele ettiği ve futbol kültürüne sahip ülkeler arasında gösterilen Hollanda'da maçlar neredeyse kapalı gişe oynanıyor. Hollanda'da her lig müsabakasında ortalama 20 bin kişi statlarda yerini alıyor. Stadyumların yüzde 88'i karşılaşmalarda dolu oluyor.

BEŞ BÜYÜK LİG DE KAPALI GİŞE

Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya'dan oluşan beş büyük ligde ise ilgi çok üst seviyede. Futbola öncülük eden bu ülkelerde her karşılaşma ortalama 33 bin kişi önünde oynanıyor. Stadyumların kapasitesi ortalama 40 bin kişi üzerinden hesaplanınca ortaya yüzde 78'lik bir doluluk oranı çıkıyor.