SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye, 24 altın, 17 gümüş ve 31 bronz madalya kazanırken 4 şampiyonada da takım halinde de kürsüden inmedi.

Türkiye Tekvando Federasyonu, yoğun geçen bir ayın ardından uluslararası şampiyonalarda önemli başarılara imza attı. Türkiye Tekvando Milli Takımları, son bir ay içinde Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası, Avrupa Para-Tekvando Şampiyonası, Balkan Tekvando Şampiyonası ve Dünya Tekvando Poomse Şampiyonası’nda mücadele etti. Türkiye, bu şampiyonalarda 24’ü altın, 17’si gümüş ve 31’i bronz olmak üzere tam 72 madalya kazandı.

Türkiye, ilk olarak 08-11 Eylül tarihleri arasında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda boy gösterdi. 21 sporcu ile şampiyonaya katılan Türkiye, 7’si altın, 2’si gümüş ve 5’i bronz olmak üzere 14 madalya kazanarak 41 ülke arasında takım halinde Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye, bayanlarda da Avrupa şampiyonu olurken, erkeklerde Avrupa ikinciliğini elde etti. T

ürkiye’yi daha sonra 16 Eylül’de bedensel engelli tekvandocular temsil etti. Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Avrupa Para-Tekvando Şampiyonası’nda 12 sporcuyla 3 altın ve 4 bronz madalya kazanan Türkiye, 32 ülke arasında bayanlarda Avrupa şampiyonu, erkeklerde Avrupa üçüncüsü ve genel sıralamada Avrupa ikincisi oldu. Milli tekvandocular 24-25 Eylül tarihlerinde ise Balkan Tekvando Şampiyonası’nda mücadele etti. Bulgaristan’ın Dupnitsa ketinde düzenlenen şampiyonaya 57 sporcu ile katılan Türkiye, 9’u altın, 11’i gümüş ve 15’i bronz olmak üzere toplam 35 madalya kazandı. Türkiye, ülkeler sıralamasında 120’nin üzerinde sporcuyla şampiyonaya katılan Sırbistan ve ev sahibi Bulgaristan’ın ardından 3’ncü sırayı aldı.

Türkiye, uluslararası arenada son heyecanı Peru’da 29 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Dünya Tekvando Poomse Şampiyonası’nda yaşadı. 36 sporcu ile şampiyonada boy gösteren Türkiye, 5 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalya elde etti. Toplamda 16 madalya kazanan Türkiye, 55 ülke ve 760 sporcu ile katılım rekorunun kırıldığı şampiyonada genel sıralamada Güney Kore’nin ardından Dünya ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Türkiye, şampiyonadaki en başarılı Avrupa ülkesi oldu.

BİREYSEL ÖDÜLLER DE TÜRKİYE’YE

Türkiye, katıldığı şampiyonalarda madalyaların dışında kazandığı bireysel ödüllerle de adından söz ettirdi. Dünya Tekvando Poomse Şampiyonası’nda milli takım antrenörlerinden Nesibe Altun, ‘En İyi Bayan Antrenör’, milli sporcu Elif Aybüke Yılmaz da ‘En Değerli Bayan Sporcu’ ödüllerine layık görülürken, Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda Nejla Ağatekin, şampiyonanın en iyi bayan antrenörü, uluslararası hakemimiz Süleyman Tecer ise şampiyonanın en iyi erkek hakemi ödülünü kazandı.

BAŞKAN ŞAHİN: “TÜRK TEKVANDOSUNUN GÜCÜNÜ GÖSTERDİK”

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, aldıkları sonuçlarla Türk halkını mutlu etmenin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Şahin, “Milli takım kafilelerimiz katıldıkları her şampiyonada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Son bir aylık süreçte çok önemli sonuçlara imza attık. Elde ettiğimiz madalyaların yanı sıra takım halinde şampiyonluklar da kazanarak Türk tekvandosunun Dünya üzerindeki yerini bir kez daha herkese göstermiş olduk. Elde edilen başarılarda emeği bulunan herkesi yürekten tebrik ediyorum. Bu başarılar yıllardır süre gelen çalışmaların bir sonucudur. Bizler asla elde edilen başarılarla yetinmiyoruz. Her zaman daha iyisini yapmayı hedefliyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarımız her zaman hazır. Yaptığımız planlamaların sonuçlarını elde ettiğimiz başarılarla alıyoruz. Türk tekvandosu, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin madalya deposu olmaya devam edecek ve milletimizin yüzünü güldürmeye devam edecektir” dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:27,