SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şahika Ercümen’in hedefi madalya

CMAS 2'nci Serbest Dalış Dünya Şampiyonası'nda, kadınlarda tüm kategorilerde yarışacak olan milli sporcu Şahika Ercümen madalya hedeflediğini belirterek, kadınlarda Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nin, erkeklerde ise İtalya'nın güçlü rakipler olduğunu söyledi.

Güncellenme: 10:33, 04/10/2016
Şahika Ercümen’in hedefi madalya

Dünyanın en iyi serbest dalış sporcularının belirleneceği CMAS 2. Serbest Dalış Dünya Şampiyonası, Antalya’nın Kaş İlçesi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Şampiyonada 14 ülkeden 50 serbest dalış sporcusu madalya için yarışacak. Türkiye’yi erkeklerde 6, kadınlarda 3 sporcu temsil edecek.

Hidayet Koyu ve Küçük Çakıl dalış bölgelerinde ‘sabit ağırlık mono palet’, ‘sabit ağırlık çift palet’, ‘sabit ağırlık paletsiz’ ve ‘küp apnea’ disiplinlerinde yapılacak dalışlarda Türkiye’yi temsil edecek sporculardan Şahika Ercümen, dünya şampiyonasının Antalya’da yapılmasının önemine değindi.

“EVİMİZDE YENİ BAŞARILAR İMZA ATACAĞIZ”

Organizasyonun Türkiye’nin tanıtımı açısından önemine işaret eden Ercümen, “Milli takım olarak kendi sularımızda yarışıyor olmamızın avantajlarını kullanacağız” dedi.

Şahika Ercümen, “Çok yoğun ve yorucu bir sezon oldu. Sürekli yarışmalar yapıldı. Türkiye Şampiyonası derken şimdi de Dünya Şampiyonası var. Öncesinde hazırlık kampı vardı. Sonrasında da dünya rekoru denemesi olacak. Emeklerimizin karşılığını inşallah bu yarışta alacağız. Bu branşlarda Türkiye olarak dünya rekorlarımız var. Evimizde yeni başarılara imza atacağız” diye konuştu.

“TÜM DİSİPLİNLERDE DALACAK”

Tüm disiplinlerde dalacağını belirten Şahika Ercümen, kategorileri olmayan branşlarda da yarışacağını söyledi. Antrenmanlarda madalya alabilecek derecelerin üzerine çıkan Ercümen, “Madalya beklentimiz var ama bu sporda o an her şey olabiliyor. Her şey yolunda giderse madalyayla döneceğiz” dedi.

“SLOVENYA VE ÇEK CUMHURİYETİ ÇOK KUVVETLİ”

Şampiyonada özellikle Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’nin çok kuvvetli olduğunu vurgulayan Şahika Ercümen, şunları kaydetti:

“Sanırım onlarla çekişmeli bir yarışma geçireceğiz. İtalyan çok kuvvetli. Rusya var. Her ülke aslında güçlü ama bizi kadınlarda zorlayacak en büyük rakip Slovenya ve Çek Cumhuriyeti olacak. Erkeklerde de İtalyanları çok kuvvetli görüyorum. Bu şampiyonada madalya bekliyorum. Geçen sene Dünya Şampiyonası’nda hiç branşımız olmayan kategorilerde bile 3 madalya aldık ve art arda 3 gün yarıştık. Dolayısıyla burada, evimizde daha iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Geçen sene böyle bir tecrübemiz oldu. Madalyaları kazandık. Bu yıl da devamını getirmek istiyoruz.”

Kaş Cumhuriyet Meydanı’na kurulacak ekrandan sualtı çekimleri canlı olarak verilecek. Türk ve yabancı hakemlerin görev alacağı ve CMAS Başkanı Anna Arzhanova’nın da izleyeceği şampiyona, 8 Ekim Cumartesi günü yapılacak son dalışların ardından kapanış töreniyle sona erecek.