SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Gülkız Tülay: Türkiye satranç ülkesi olacak

Gülkız Tülay: Türkiye satranç ülkesi olacak

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) projeleri ve faaliyetleri ile Türkiye'yi bir satranç ülkesi yapma yolunda ilerliyor.

Avrupa, dünya şampiyonluklarında ve olimpiyatta elde ettiğimiz başarıları, Türkiye’de her bireyi satrançla buluşturacak organizasyonlarla destekliyoruz diyen Başkan Gülkız Tülay, ”Sokakta Satranç Var” etkinliği ile 81 ilde yurttaşlarımızı satranç sporu ile buluşturduk. Avrupa’da çok yoğun olan ve Türkiye’de ilki Yalova’da yapılan satranç parklarını ülke genelin de yaygınlaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye İş Bankası sponsorluğunda “Yeni Hayata İlk Hamle” projesinin ilk adımını ise geçtiğimiz günlerde attık. Genel Müdürlüğün belirleyeceği 31 Ceza ve Tevkifevinde 41 ‘Satranç Sınıfı’ ve 31 ‘Bahçe Sarancı’ kuracağız. Tutuklu ve hükümlü çocuklar hayata yeni başlangıçlarını satranç sporu ile yapacaklar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin lisanslı 693 bin sporcusu ile satranç ülkesi olma yolunda ilerlediğini söyleyen Başkan Gülkız Tülay,

“Başkentte Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin kazandırılması da çok değerli. Türkiye’nin ilk satranç müzesi olması açısından da takdirle karşılıyoruz. Satranç sporuna ilgiyi arttırmak için kültür köprüsü olabilir. TSF olarak Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne gereken desteği veriyoruz. Türkiye; satrançta uluslararası başarıları, ülke genelinde her bireye satranç sporu ile dokunan projeleri ve satranç müzesi gibi satranç kültürünü halkımıza tanıştıran değerli girişimlerle satranç ülkesi olacaktır” dedi.

GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ 1’İNCİ YILINI KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR

“Dünyanın En Büyük Satranç Koleksiyonu”na sahip işadamı Akın Gökyay’ın hobiden tutkuya uzanan 40 yıllık satranç yolculuğunun ürünü olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor. Kurucu Başkan Akın Gökay, Doğan Haber Ajansı’na (DHA) müzeyi gezdirerek satranç takımlarının hikayesini anlattı.

Gökyay’ın 1975 yılından bu yana 6 kıtada 105 ülkeden toplanan, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 412 satranç takımı ile birlikte toplam 585 satranç takımın sergilendiği müze, gezenleri dünya yolculuğuna çıkarırken, satranç kurslarına eğlenceli buluşmalara da ev sahipliği yapıyor.

İşadamı Akın Gökyay’ın Ankara’nın Başkent oluşunun 92’nci yıldönümünde 13 Ekim 2015 tarihinde Başkentlilere hediye ettiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Modern müzeciliğin önemli örneklerinden biri olan ve ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Türkiye’de bir ilk ve dünya da 15 satranç müzesi arasında büyüklükte ikinci sırada yer alıyor.

Guinness tescilli “Dünyanın En Büyük Satranç Koleksiyonu”na sahip Akın Gökyay’ın 40 yıldır biriktirdiği 585 özel satranç takımının yer aldığı müze, dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri. Amerika’dan Endonezya’ya, Tanzanya’dan Türkmenistan’a, Kırgızistan’dan İtalya’ya, Fransa’dan Yeni Zelanda’ya, Şili’den Madagaskar’a kadar 105 ülkeden toplanan satranç takımları ile Müze’de dünyaya yön veren olayların tasvirlerini de görmek mümkün. Uluslararası düzeyde tanınan bir marka haline gelmesi hedeflenen müze, satranç koleksiyonu ve müzenin atmosferi ile farklı sosyal grupların ihtiyaçlarına, ilgilerine yönelik hizmetler sunuyor.

Bir ömrü kaplayan tutkunun eseri olan ve başkentin müzeler bölgesi olarak da bilinen tarihi semtlerinden Hamamönü’nde yer alan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Türkiye’de ilk, dünyada ise az sayıdaki örneklerden biri.

SATRANÇ ÖĞRENME VE BÜYÜK USTALARLA BİRLİKTE OLMA FIRSATI

Engelli dostu bir mimariyle tasarlanan ve 1008 metrekarelik alanda kurulan müzede bir eğitim merkezi de yer alıyor. Satranç öğrenmek isteyen her yaş grubu çocuklar, yetişkinler için bir eğitim ve paylaşım platformu oluşturmayı hedefleyen müzede, temel, orta ve ileri seviyede eğitim kursları da veriliyor. Müzede, Türkiye Satranç Federasyonu’nun desteğiyle gerçekleşecek eğitim programlarının yanı sıra antrenörlük kursları da satranç meraklılarına sunulan hizmetler arasında.

OKULLARA RANDEVULU SİSTEM

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, açıldığı günden itibaren okul yönetimlerinin ve öğrencilerin de büyük ilgisiyle karşılaşıyor. Ülkenin farklı noktalarındaki okullardan gelen talepler için müzenin ziyaretçi trafiğine göre randevu veriliyor. Müze yetkilileri, öğrencilerin müzeyi keyifle dolaşabilmesi için bu sistemin getirildiğini vurguluyor. Müze pazartesi günleri dışında hafta sonları dahil her gün gezilebiliyor.