SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim – Arda Turan krizi hakkında şok iddia!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından A Milli Futbol Takımı'nın son iki aday kadrosuna davet edilmeyen Arda Turan, ülkenin gündemine oturdu.
İkili arasındaki krizin nedeni kimse tarafından bilinmezken, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'dan flaş bir iddia geldi.
"Bence bu olayın sonunda Terim’in kellesi gidebilir, hatta gider" diyen Altaylı, konu ile ilgili şu iddialarda bulundu:
"Çünkü bu durum kabul edilebilir bir durum değil. Gerçi pek çok ülkede milli takıma çağrılmayan yıldızlar oluyor ama bu tarz bir şey pek görülmüyor."
Açıkçası Terim’in bu kadar kendi duygularının esiri olacağını ve akılcılıktan uzaklaşacağını tahmin etmiyordum.
Ama Milli Takım açıklanmadan önce şans eseri Federasyon yöneticilerinden biriyle beraberdim. Laf arasında bunu sordum.
"Olayların başlangıcı aslında Antalya kampı ama ondan öncesi de var. Terim’le Arda arasında bir süredir bir gerilim yaşanıyor.
Gerilimin ana nedeni Arda’nın, Terim’in antrenman anlayışıyla ilgili eleştirileri. Arda daha fazla taktik antrenman yapılmasını, rakibe göre antrenmanların farklılaştırılması gerektiğini savunuyor ve bunu Terim’e söylüyor.
Mesela “Hocam duran top çalışmamız lazım” falan diyor. İspanya, Hırvatistan gibi güçlü rakipler karşısında duran topların Türkiye için çok önemli olduğunu belirtiyor.
Fatih Terim’in buna yanıtı “Sen işine bak” oluyor. Arda bu duruma bozuluyor.
Arda Turan 'Ben Simeone ile de, Luis Enrique ile de gerekirse tartışıyor, konuşuyorum. Onlar böyle yanıt vermiyor' deyince Terim çok bozuluyor.
Bu konular Fransa’ya kadar kapanmıyor ve Fransa’da zirve yapıyor. Terim, Arda’nın otoritesine karşı çıktığını ve takıma da etki ettiğini düşünüyor.
Prim olayı ise futbolcuların primleri ile ilgili değil. Milli Takım çalışanlarının primleri söz konusu. Arda ve bazı futbolcular Milli Takım çalışanlarının primlerinin bir an önce ödenmesini istiyorlar.
“Biz milyonlar kazanıyoruz ama bu arkadaşların gelirleri bizim gibi değil. Bizim alacağımız primler sonra ödense de olur ama bu arkadaşların primleri ödensin. Gerekirse biz aramızda toplayıp ödeyelim” diyorlar.
Terim buna çok bozuluyor. Bu yüzden Arda’ya bozuk atıyor.
Burak’ın ailesinin Antalya’ya gelip doğum kutlaması yapmak istemesi de bir başka sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu havayla Fransa’ya gidiyorlar ve sular orada da durulmuyor.