SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“İstatistikler mini etek gibidir, çok şeyi gösterse de asıl önemli olanı göstermez” der Alex Ferguson. Hikmet Karaman'ın maç öncesinde, her iki takımın istatistiklerine dikkat çektiği konuşması birden bu cümleyi hatırlattı bana. Bir yanda Şubat 2006'dan bu yana Rize'de mağlup olmayan birBeşiktaş, diğer yanda puan durumu, atılan ve yenilen goller dışında Hikmet Hoca'nın işaret ettiği gibi pas isabeti, toplam şut, ikili mücadeleler, top kapmada rakibe yakın bir performans sergileyen, ligin en çok koşan takımlarından biri olan Çaykur Rizespor.

MECBURI ROTASYON

Beşiktaş, son 5 haftada 3 galibiyet, 2 beraberlik alınca Şenol Hoca'nın rotasyonları tartışılmaya başlamıştı. Galatasaray maçında Talisca yerine Oğuzhan'ın başlaması, Adriano ile Caner'in sürekli mevki değiştirmesi gibi… Takımı dinlendirmek, her oyuncuyu hazır tutmak elbette ki mantıklı. Ama her maç öncesinde kadronun çok bilinmeyenli bir denklem olması da enteresan. Dünkü zorunlu değişikliklerle birlikte yine bir ilke şahit olduk. Atiba, Necip, Tolgay üçlüsünü izledik orta sahada. “Çalım yok, pozisyon üretme yok. İsabetli pas oranı vasat” diyebiliriz ilk yarıdaki Beşiktaş için. İşte böyle anlarda, önce takımı oynatıp, sonra kendi oynayan Sosa aranıyor. İkinci yarıda Quarema'nın oyuna girmesi, takımın Cenk ve Aboubakar'lı çift forvete dönmesi siyah beyazlıları hareketlendirirken, temposu yükselen oyunda Çaykur Rizespor'un kontratak taktiğini de es geçmemek gerekiyor.

Tam maç bitti derken, Benfica'da Talisca'nın yaptığı son dakika sürprizini bu sefer Rize'de Adriano yaptı. Ve Ferguson'un deyişiyle mini eteğe benzeyen istatistiklerin son 11. maçına yeni bir veri daha ekledi…