SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ın oyun yapısı mı değişiyor?

Beşiktaş, Süper Lig'de defans yapan takımlara karşı rahat galibiyetler alırken, mücadele gücü ve pas organizasyonu yüksek takımlara karşı zorlandı.

Güncellenme: 12:39, 29/09/2016
Beşiktaş’ın oyun yapısı mı değişiyor?

Alanyaspor, Karabükspor ve Akhisar’ı rahat geçen Siyah Beyazlılar, Torku Konyaspor ve Galatasaray ile berabere kalırken UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de pas oyunu oynayan Benfica ve sert pres yapan Dinamo Kiev ile berabere kaldı.

UZUN TOP TEHLİKESİ KENDİNİ GÖSTERİYOR

Beşiktaş, bu maçlarda hep farklı kadrolarla mücadele ederken, sürekli değişen kadro ve oyun yapısı da yavaş yavaş gündemdeki yerini almaya başladı.

Geçen sezonun en belirgin özelliği olan defanstan itibaren başlayan pas organizasyonun yerini özellikle son iki maçta uzun topların alması, şu an için her maç değişen ilk onbir oyuncularının birbirine tam olarak alışamamış olmasına bağlanıyor.

Bunun yanı sıra hücum hattında Gomez ve Sosa’nın yerine monte edilen Aboubakar ve Talisca’nın da tamamen farklı oyun karakterine sahip olmaları, Beşiktaş’ın hücum tarzının daha durağan ve defans arkasına atılan uzun toplara dönmesine bir başka sebep olarak görünüyor.

Talisca’nın, pas yeteneği çok yüksek olmasına rağmen maç içinde sıkça yaşadığı oyundan kopmalar ve fiziki düşüşleri, Aboubakar’ın Gomez’in tam tersine sürekli sağa, sola açılması ve defans arkasına kaçma isteği takım oyununun aksamasına ve pas organizasyonunun yeterince yapılmamasına neden oluyor.

Şampiyonluğun kilit oyuncularından Oğuzhan Özyakup’un 10 numarada düşünülmesi sonrası bozulan Atiba – Oğuzhan ikilisinin saha içinde arandığı da mutlak bir gerçek.

Oğuzhan’ın fiziksel olarak henüz hazır olmaması, Gökhan İnler ve Tolgay Arslan’ın görev aldıkları maçlarda ellerinden geleni yapması Şenol Güneş’i orta sahada farklı arayış ve oyuncu tercihlerine iten diğer nedenler oldu ve Atiba – Oğuzhan ikilisi bu sezon henüz sahne alamadı.

ÇAYKUR RİZESPOR MAÇINA YİNE FARKLI KADRO SÜRPRİZ OLMAYACAK

Teknik direktör Şenol Güneş’in sezon başından bu yana sürekli değişen kadrolarla sahaya çıkması cumartesi günü oynanacak Çaykur Rizespor maçı için yine faklı bir kadro kurmasını kuvvetli bir ihtimal kılıyor.

Dinamo Kiev maçında herhangi bir varlık gösteremeyen Adriano’nun yerine Olcay’ın, Aboubakar’ın yerine de Cenk Tosun’un maça başlaması sürpriz olmayacak. Tecrübeli hocanın Rize’de kaleyi Tolga Zengin’e teslim etmesi de sürpriz sayılmayacak bir hamle olacak.

Sakatlıkları süren Gökhan Gönül ve Oğuzhan’ın durumu ise yarın belli olacak ve her iki oyuncunun iyileşmemesi durumunda Beck ve Tolgay Arslan Rize’de takımdaki yerini alacak. Defansta Beck’in dışında değişiklik yapmayacak olan Şenol Güneş’in hücum hattında Ömer Şişmanoğlu’na görev vermesi de Çaykur Rizespor maçı için beklenen diğer hamleler.