SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tamer Taşpınar: İlkemiz temiz spor temiz madalya

Mart ayında göreve gelen Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, dopingle ciddi bir şekilde mücadele ettiklerini söyledi.

Güncellenme: 14:38, 27/09/2016
Tamer Taşpınar: İlkemiz temiz spor temiz madalya

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, göreve geldiği Mart 2013 yılından bugüne kadar geçen sürede yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını değerlendirdi.

Türk halterinin dopingle ciddi problemleri olduğu ve dibe vurmuş bir camianın olduğu bir dönemde göreve geldiklerinin altını çizen Tamer Taşpınar, faal kulüp ve sporcu sayısı, altyapı, tesisleşme, dopingle mücadele, madalya sayısındaki artış ve Avrupa’da tekrar söz sahibi ülke konumuna geldiklerini dile getirdi.

İşte Tamer Taşpınar’ın sorulara verdiği yanıtlar:

– Göreve Geldiğinizde karşılaştığınız en büyük problem neydi?

“9 Mart 2013 yılında yapılan genel kurul sonrasında ben ve yönetimimiz göreve geldik. O yıllarda halterin doping ile önemli sorunları vardı. Müsabakalarda yarışacak sporcu bulmakta zorluk çekiyorduk. Spor Bakanlığımız ve genel müdürlüğümüzün, ‘Dopinge sıfır tolerans’ hassasiyeti doğrultusunda elimizi taşın altına soktuk. Üniversiteler, bölgesel toplantılar, antrenörlerimiz, hakemlerimiz ve TADA ile toplantılar düzenledik. Türk halterinin bozulan imajını düzeltmek için yoğun gayret içerisine girdik. Şimdiki madalyalarımızın hepsi, temiz madalya. Bu konuda antrenörlerimizi kutluyorum”

– Türk halterinin Uluslararası alanda başarısı ne durumda?

“Son yıllarda Türk halteri önemli başarılara imza attı, atmaya da devam ediyor. Özellikle altyapıya verdiğimiz önem ve desteğin meyvelerini toplamaya başladık. Sporcularımız uluslararası arenada 2013 yılında 80 madalya kazanırken, bu rakam 2014 yılında 85, 2015’de 140 olmuştur. Halter adeta küllerinden doğmuş ve alınan madalyalar bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca 2015 yılında Avrupa Halter Federasyonu yaptığı başarı değerlendirmesinde Türkiye’yi, kürsünün ikinci basamağına koydu ve kupamızı aldık. Kısaca Avrupa’nın halterdeki en iyi ikinci ülkesi konumundayız.”

-Rio Olimpiyatları’ndan beklentiniz neydi ve gelinen noktayı nasıl değerlendirirsiniz?

“Türk halteri, tam 12 yıl aranın ardından olimpiyatta gümüş madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadı. Olimpiyat Oyunlarında madalya kazanan 4 federasyondan biri olmanın gururunu yaşadık. Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları. Zaten yıldızlarda aldığımız madalyalar ve sporcularımızın başarıları, iyi bir yolda olduğumuzun göstergesi.”

-2020 Tokyo projenizden bahseder misiniz?

“Mart 2015’te başlattığımız yıldızlar projesi, bizim için çok önemli. Bu proje ile Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda başarılı olacağımıza inanıyorum. Spor Bakanlığımızın hayata geçirdiği TOHM projesinden çok faydalanıyoruz. Ankara, Gaziantep ve Konya’daki TOHM’larda sporcularımız, antrenörlerimiz gözetiminde çalışmakta. Bu doğrultuda 30 civarında sözleşmeli antrenörümüzü altyapımıza destek için çeşitli illerde görevlendirdik. Göreve geldiğimizde kulüp sayımız 107 iken, bu rakam şimdilerde 130 civarında. Bursa, Antalya, Ordu, Trabzon, Giresun, Rize gibi illerimizde halter artık faal. Biz üç yıl boyunca bu kulüplerimize halter malzeme yardımı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Amacımız 81 ilimizde halterin yapılmasını sağlamak. Türk halteri çok ciddi problemlerini geride bıraktı. Biz halter olarak tertemiz, dopingsiz, şeffaf, her kesimi kucaklayan , birlik ve beraberlik içerisinde bir camiayız. Bu doğrultuda geleceğe ümitle bakıyoruz ve camiamıza yürekten inanıyoruz. Başarılarımızda emeği geçen, yöneticilerimiz, antrenörlerimiz, kulüplerimiz, hakemlerimiz ve sporcularımızı kutluyor teşekkür ediyorum “