SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Paslı oyun mu, direkt oyun mu?

24 Eylül 2016

Ligin ilk derbisinde, 2 cephede de beklentiler büyük. Beşiktaş,mevcut oyuncu kadrosu ve Şenol Güneş'in oyuncuya göre kurgu belirlemesi sebebiyle, özellikle süper ligde rakiplerini daha fazla çalışmaya, analize bağlı düşünmeye sevk etmekte. Jan Olde Riekerink ise sezon başından bu yana ,maçlara ‘A' planı olarak gördüğü formasyon ve oyuncu seçimiyle çıktı.. Bu, Beşiktaş'ın elini rahatlatan etmen gibi gözükse de, Galatasaray oyunu belirli zaman dilimlerinde değerli rakibi Beşiktaş gibi çeşitlendirebilmekte.

EREN BESLENMELİ

Misal, Kayserimaçının 2.yarısında yapılan ve o an için eleştirilen Selçuk-Josue ve Yasin- De Jong değişikliğini hatırlayalım. Riekerink'in Selçuk İnan'dan esas isteği, Sneijder'in solda kurduğu üçgenleri veya ikili oyunları sağ tarafta yapması, takımı orada da etkin kılması.Selçuk, Galatasaray'ın bulduğu golde yaptığı nefis ekstra koşu dışında, o bölgede üretkenlik gösteremeyince, Riekerink, mecburi değişikliğe gitti ve Braga'nın 4-4-2 formasyonunda sağ ön /iç oynayan Josue'yi o bölgeye kaydırarak üretkenlik sağlamak istedi. Kaldı ki,maçı anlık heyecanla yaşayanların beğenmediği Galatasaray, Sneijder ve Bruma ile ilk yarıya nazaran daha fazla şut ve ceza alanı içi üretkenlik sağladı, sadece skoru bulamadı.

Galatasaray hangi kadro ile sahaya çıkmalı, nasıl oynamalı? Riekerink'in basın toplantısında De Jong'un sakatlığı ile paylaştığı bilgi, Sneijder'in sol önde yer alacağı ihtimal hesaplarını çürüttü ve kartları yeniden dağıttı. Riekerink, bu sakatlık ile beraber 2 seçenekten birisini hayata geçirecek. İlk olasılık, Bruma ve Yasin ya da Sinan Gümüş'ü kanat forvet olarak görevlendirmesi, ki bu Galatasaray'ın ‘A' planı ve oyunu kanatlara taşıyıp, içeri kat eden forvetlerle Eren'i beslemek ve Eren'i pas bağlantısı olarak kullanmak. 2. seçenek ise Josue'yi sağ önde kullanıp, topun hâkimiyetini pas trafiği ile alıp, Beşiktaş'ın boyunu uzatarak Bruma ve Sneijder'i Eren'in açtığı koridorlarda topla buluşturmak. Çok tahmin edilmeyen ama rakip analizine göre, görürsek en azından benim şaşırmayacağım 3.seçenek ise Cavanda veya Linnes'in önünde Sabri'nin oynaması.

TOSİC'İN HATALARI

Galatasaray’ın alternatif hücum planlarından birisi de, oyunu Tosic üzerine oynamak olabilir. Son Akhisarspor maçında, Tosic'in bence fahiş hataları, övgüler sebebiyle görmezden gelindi. Akhisarspor 2 kez kaleci Fabri ile karşı karşıya kaldı, ikisinde de Tosic başroldeydi. Kaleci Fatih'in uzun kullandığı toplarda Tosic, anlamsızca görev yerini terk ederek Vaz Te ile hava topuna çıktı. İlkinde Vaz Te Fabri ile karşı karşıya kaldı, Fabri topu dışarı çeldi. 2.sinde ise Soner'in aşırtma vuruşu dışarı giderken ki Tosic, Gökhan İnler varken yerini kaybetti. Marcelo Tosic'in yerini doldurmaya çalışırken Rodallega tekte Soner'i gördü ve pozisyon oluştu, Beşiktaş savunması bu pozisyonda Marcelo dışında kötü bir resim verdi. Maç içerisinde Eren Derdiyok atılacak direkt paslarda kendisini Tosic ile eşleştirebilir ise Beşiktaş'ın beklemediği bir hücum repertuvarını sahneleyebilir.

GALATASARAY ŞİFRELERİ

OYun içi alternatif plan; pres tuzağı. İlk alan baskısında topu Tosiç veya Marcelo'ya yönlendirerek oyuncuları topla orta sahaya getirmek ve o noktada kazanılan toplarda Bruma'yı devreye sokmak. Tolga Ciğerci'nin şimdiye kadar olumlu sonuçlanmayan dikine kat edişleri ve uzun mesafeli şutları.

Son maçta 2 golün başlangıcı olup, kısa pasa dayanan köşe vuruşu organizasyonunun tekrarı ve çeşitlendirilmesi. Dışa kavisli kullanılacak köşe vuruşlarının Chedjou ile penaltı noktası civarı veya üzerinde buluşturulması.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek