SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Kasımpaşa – Fenerbahçe maçını yorumladı

Spor yazarları Kasımpaşa - Fenerbahçe maçını yorumladı.

ÇAĞDAŞ SEVİNÇ (AMK): Fenerbahçe adına Kasımpaşa maçında birçok ilk yaşandı. En başta sezonun 3 puanı. Ancak elde edilen bu 3 puanın içeriğinde çok önemli detaylar yer alıyor. Belki kriz dönemi, stres ve Kasımpaşa'nın zayıf kadrosundan ötürü çok iyi futbol seyretmedik ama Fenerbahçe'de bazı olumlu değişiklikler net bir şekilde görüldü.
MUSTAFA KANARYA (KORKUSUZ): Lens'in oyundan alındıktan sonra hocasına gösterdiği tepkiyi anlayabiliyorum. Ancak Sow'un attığı gol sonrası kılını bile kıpırdatmadan kulübede oturması beni rahatsız etti. Ne olursa olsun, yerine giren, takım arkadaşın. Yani, aynı forma için ter döktüğün kişi. Takımın başında zaten Van Persie derdi var. Bir de Lens sıkıntısı eklenirse, kurmayların vay haline. Görünen o ki, Advocaat'ın işi sadece saha içiyle sınırlı olmayacak. Bu kadronun takım ruhunu yakalayabilmesi için de çok yol alması gerekiyor.
UĞUR MELEKE (HÜRRİYET): Fenerbahçe’nin mücadeleci ama yetenekleri kısıtlı orta saha üçlüsüyle, sprinter hücum üçlüsü dağınık Kasımpaşa’yı rahat çözdü. Ama daha güçlü takımlar için yetenekli orta saha oyuncuları, klas forvet seçenekleri gerek. Salih ve Aatıf’ın çabası Advocaat standartlarının altında olabilir, ama elinde yaratıcı orta saha seçeneği yokken Advocaat’ın bu 2 oyuncudan çok kolay vazgeçmesi de pek mantıklı gelmiyor bana.
RIDVAN DİLMEN (SABAH): Fenerbahçe taraftarlarına ve başkanına çağrımdır: Bence Robin van Persie'yi yok saysınlar artık. Zarar ediliyorsa da zarar olsun. Garanti paraya anlaştı... Devre arasına kadar da lisansı Fenerbahçe'de... Ben Fenerbahçe Kulübü'nün yerinde olsam onu antrenmana çıkarmam. Zarar veriyor artık! Oyuna girer, üç gün idmana çıkmaz. Burayı son durak olarak hissediyorsa bile bu, mevkisindeki diğer oyuncuları etkiliyor. Kazanılacak bir pozisyonda değil Van Persie... Kötü insan demiyorum ama profesyonel oyuncu kulübünü sevecek. Ruhunuzu, kalbinizi, özverinizi birkaç tane yıldız oyuncu yüzünden kaybedemezsiniz.
İLKER YASİN (HÜRRİYET): Bursa ve Trabzon’daki Volkan Şen’i hatırlar mısınız? Takımın lideri midir yoksa problemi mi? Bugün Fenerbahçe’de maçın kaderine etki edecek en birinci oyuncu, Advocaat’ın gözdesi, kurtarıcı, risk alan biri yani 1 numara. Gol kralları Van Persie, Fernandao formaya hasretken Sow, Asya’da ağırlaşan bedenine uygun yerde kulübedeyken Volkan Şen, Fenerbahçe’nin yıldızı. Volkan Şen mi büyüdü yoksa Fenerbahçe’nin kadrosu mu küçüldü?
MEHMET DEMİRKOL (FANATİK): Bursaspor ve Zorya maçlarının ikinci bölümlerinin gösterdiği gerçek, Fenerbahçe’nin orta sahada oyun kurmakla uğraşmasının manasız olduğuydu. Orta sahada topla iyi oyuncuların olmayışı bunu dayatıyor. Direkt oyunla topu bir an önce 3. bölgeye geçirmek ve orta saha iç oyuncularını oyunun kurulumundan ziyade dönenleri toplamak ve hücum destek için kullanmak. Skrtel ve Kjaer’den başlamak üzere Topal da hep direkt oynadı. Emenike, Volkan ve Lens’e topu aktardılar ve Souza, Ozan ve Topal mümkün olduğunca çabuk içeri hareketlendi. Hiç orta saha ile uğraşmadılar ve hemen rakip ceza sahasına gittiler.
FEYYAZ UÇAR (FANATİK): Fenerbahçe’nin ikinci golünde ‘vur at’, üçüncü golünde de ‘al at’ diyen Lens’in performansı sadece asistlerden ibaret değil. İki kanadı da kullanabilme, etkili orta yapabilme ve kolay adam eksiltebilme gibi özellikleriyle Fenerbahçe hücumlarının başrol oyuncusu olacak. Tabii Advocaat müsade ederse. Lens için sahada kalacağı her dakika takımını tanıma adına çok önemli. Nasıl oynadığı hiç önemli değil. Kötü bile oynasa adaptasyon açısından sahada kalması gerekliydi. Ama çıkarıldıktan sonraki tavırları hocasını haklı çıkardı.
ERMAN TOROĞLU (SABAH): Önce Kasımpaşa'yı yazalım. Fenerbahçe kimle oynadı? Kasımpaşa, aynen Galatasaray'ın oynadığı Rizespor gibi. Rize ile Kasımpaşa'yı karşılaştırdığımızda Rize, Kasımpaşa'ya göre bir tık önde. Yani gösterdikleri görüntülere göre, Kasımpaşa ligde işini bitirmiş, okeye dönüyor. Uzatmaları oynuyor. Rizespor bir şeyler yapabilirse belki kalır. Galatasaray böyle bir takıma karşı oynadı, yendiler hava yaptılar. Şimdi de Fenerbahçe böyle bir takıma karşı oynadı. Bu skora sakın aldanmasınlar. Aynen Galatasaray gibi.
AHMET ÇAKAR (SABAH): Dün gece Emenike, Volkan ve Lens sahanın en iyileriydi. Ama dikkat edilirse Fenerbahçe neredeyse tüm gollerini rakibi az adamla yakaladığında buldu. Hatta bazı goller, müthiş kontratak çıkışlarından geldi. Ama Fenerbahçe'de set oyununda hala sorunlar var. Sevgili Ömer Üründül'ün deyimiyle, kanatlar arasındaki bağlantılar iyi değildi. Rakip çok adamla kapandığında bu kadar rahat pozisyon bulamayabilirler.