SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol zekâsı

19 Eylül 2016

Avrupa kupalarında oynanan maçlardan sonraki lig maçları genelde zor geçer. Ancak Beşiktaş'ın kadro derinliği ve Şenol Güneş'in rotasyonları işe yaradı dün gece. Oğuzhan'ın olmadığı zamanda yaptığı Gökhan İnler tercihi son derece yerindeydi. Yanında olmazsa olmaz Atiba, onların önünde de nihayet Talisca vardı.

Yeni gelen futbolcuların uyum sorunu denen şeyi isterlerse ne kadar kısa sürede aşabileceğini gösterdi dün Beşiktaş. Pası atan Gökhan, boş koşu yaparak golü atan Talisca. Bu iki adamın dilleri sadece futbol olunca ortaya böylesine güzel bir tablo çıkıyor. Futbol, zekâ ile oynandığı zaman daha güzel. Gökhan İnler'in ilk golde Talisca'ya attığı pas büyük zekâ işi. Beşiktaş'ın ikinci golünde de zekâ var. Caner'in kazanılan serbest vuruşta topu gönderdiği yer, kim vurursa vursun gol olur yeriydi.

Beşiktaş lige damgasını vuracak bir oyun anlayışı ile oynuyor. Hafta sonu tüm maçları izledim. Beşiktaş kadar bana keyif veren kimse çıkmadı. Birazcık Galatasaray… Orada da Eren'in attığı gol dışında bir şey yok. Beşiktaş bu ligin üstünde bir takım. Bu ligin üstünde bir futbol oynayarak kendisine herkesi hayran bırakıyor. Galatasaray teknik heyeti dün gece oynanan maçı izlediyse iyiden iyiye uykuları kaçmış olabilir. Beşiktaş geçen sezon olduğundan daha kendini bilen bir şekilde üstelik.

Gelelim bireysel performanslara… Benfica maçında kalede neden Tolga vardı, dün gece neden Fabri? Fabri, Tolga'dan daha iyi olduğunu gösterdi, güven verdi. Özellikle de yan toplarda. Ancak ben Gökhan Gönül'ün oyuna katkısını görmedim. Önünde Quaresma oynadığı için fazla da çıkmadı. Beck'ten daha iyi değildi. Beşiktaş'ın dün gece 3 puandan sonraki en önemli kazancı ise Marcelo oldu. Topun oyuna sokulmasında inanılmaz katkısı vardı. Uzun lafın kısası, derbi öncesinde Beşiktaş savunması, orta sahası ve hücum gücü ile rakiplerini daha da ürkütecek gibi göründü.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek