SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazarlar Galatasaray- Çaykur Rizespor maçını değerlendirdi

Spor yazarları Galatasaray'ın Çaykur Rizespor'u 2-0 yendiği maç hakkında değerlendirmeler yaptı.
Maçın bana göre en kötü ismi Hakem Tolga Özkalfa idi. Özkalfa, Çaykur Rizespor'dan Orhan Ovacıklı'nın, Bruma'yı indirdiği pozisyonda net sarı kartı veremedi. Verse rakip oyuncuyu atması gerekecekti. Galatasaray'ın çok net iki penaltısını da es geçti. Birinde savunma oyuncusu Yasin'in ayağına basıyor, diğerinde ise Eren topsuz alanda çekilip düşürülüyor. Kısacası Tolga Özkalfa cephesinde değişen bir şey yok. Yusuf Namoğlu'na sesleniyorum, bu hakemden sezon içinden fazla bir şey beklemesin. Artık yeni isimlere yönelmekte fayda var. (SELÇUK DERELİ / SÖZCÜ)
Karabük maçı Eren'e hazırlanan pozisyon bir, Eren'in attığı gol 1. Akhisar maçı Eren'e hazırlanan pozisyon bir, Eren'in attığı gol 1. Kayseri maçı hazırlanan gol sıfır, Eren doğal olarak gol atamadı. Rize maçı başladı Sneijder, Eren'in muhteşem fiziğinin hacmi çevresine bir top gönderdi. 1.92 boyunda bir adam iki ayağını göğe kaldırıp, bana göre yılın golünü muhteşem bir röveşata ile attı. Eren, iri fiziği ile birlikte kafalarda pivot santrfor fikri uyandırıyor. Ancak rakip savunmanın her yanına basarak presi ilk başlatan adam oluyor. (Kadir ÇETİNÇALI / AMK)
Arena'da seyircisine kavuşan Galatasaray, öyle iştahlı bir futbol oynadı ki, Çaykur Rizespor'un bu baskıya dayanmasımümkün değildi. Sarı-kırmızılı taraftarların sevgilisi haline gelen Eren Derdiyok gözlerin pasını silen bir röveşata golüne imza atarak perdeyi açtı. 1.92'lik bir futbolcudan bu kadar estetik bir vuruş izlemeyeli uzun zaman olmuştu. Galatasaray takımı, golcü futbolcuyu ne kadar çok beslerse o kadar çok gol atar. Kısacası Eren, güven veriyor. Eren gibi fark yaratan bir diğer oyuncu da Tolga Ciğerci. (Melih SADIKOĞLU / KORKUSUZ)
Aslında lige hiç de fena başlamayan Galatasaray’ın aylar sonra seyircisiyle buluşması düğün dernek olmalı değil mi?.. Ne gezer!.. Birileri ortaya atmış “Takımı Sneijder yönetiyor” diye... Pankartlar afişler; “Riekerink’e destek” mesajları doldurmuş Arena’yı. Yahu Bayram da geçti seyran da; puan cetveline göre hiçbir desteğe ihtiyacı olmayan teknik direktöre destek niye? Çünkü taraftar yönetime kırgın... Riekerink’i yüceltip kulağını çekiyorlar onların. Ne gerek var kendi ayağına kurşun sıkmanın? Bakın; futbolcular da insan... Etkileniyorlar. Coşkulu olmak istiyorlar, olamıyorlar. Her iki yarıda da onar dakika sürdüremiyorlar o havayı. Bu kafayla Rizespor’u yenersin ama ligi domine eden Beşiktaş önünde ne olacak acaba? (Ercan GÜVEN / MİLLİYET)
Zaten doğal favoriydi G.Saray ama bu maç farklıydı. Lige moralli başlangıç ve Hikmet hocanın takım kurgusundaki sıkıntısı bir tarafa, taraftarın önündeki ilk maç olması her şeyin üstünde bir motivasyon ve kazanma hırsına sebep oldu. Nitekim başlangıç da bu seviyedeydi. Eren’in muhteşem golü de bu motivasyonun bir parçasıydı. Orta alanda iyi baskı koyan, savunmada rahat oynayan Galatasaray için sorun, farkı arttırmak için gereken pozisyonları bulmak için kalabalık savunmayı geçmekti (Hakan ÜNSAL / HÜRRİYET)
Galatasaray'da ilk 3 haftaya göre değişen en önemli şey arzuydu dün gece. Selçuk bile sezonun en fazla mücadele ettiği maçını oynadı Arena'da. Belli ki Riekerink’in onu oyundan alması aklını karıştırmış, tribündeki De Jong ona bazı gerçekleri hatırlatmış. (Uğur Meleke / HÜRRİYET)
Eren Derdiyok. Şahane bir kafa golü, harika, süper, inanılmaz bir röveşata golü. Derdiyok'un attığı ilk gol bu seneki en iyi atılan ilk 5 golün içine kesinlikle girer. Galatasaray bu Derdiyok'a kenarlardan daha fazla top getirebilse bu oyuncu hiçbir şekilde gelen topları inkar etmez. Derdiyok hem iyi yere depar atıyor hem de iyi yükseliyor. "Çok iyi kafaya çıkar" diyorlardı ama dün gece hem kafasını çalıştırdı hem ayağını. Demek ikisi de iyiymiş. Maç 2-0 olmuş 90 artıları oynuyorsunuz, penaltı kazanılıyor. Derdiyok 4 maçta 4 gol atmış. Artık orada bırakın penaltıyı bu çocuk atsın. Akıllı bir kaptan akıllı bir teknik direktör bunu yapardı. Ama var ya ego bu insanların bazen önüne geçiyor. Seyirci Selçuk'un üzerine gitti diye Selçuk penaltı atıyor. Karadenizlinin sorduğu gibi: Noldi şimdi... (Erman TOROĞLU / FOTOMAÇ)
Eren'in golü 34 hafta sonunda ilk 10'a girer. Tanju Çolak golü oldu... Yeryüzünde hiçbir kaleci bu golü çıkaramaz. İki kaleci olsa bile tutamaz. Eren Derdiyok gerçekten ciğerden oynuyor, bütün gücünü harcıyor ve çok özverili mücadele ediyor. Arkadaşları bir çalışıyorsa Eren Derdiyok iki çalışmalı. Galatasaray'ın üç pozisyonu da penaltı. Bruma doğal olarak düştü... Kafa topuna çıkarken Eren Derdiyok'a yapılan hareket de penaltıydı. O top ceza sahasında değil de orta sahada olsa hakem faulü verirdi. Bir diğeri Yasin'in ayağına bastılar. Bu pozisyonun da penaltı olarak verilmesi gerekiyor. Carole'ün ceza sahasına girdiği anda göğüs göğüse girdiği pozisyonda da faul yoktu ama hakem oyunu durdurdu (Rıdvan DİLMEN / SABAH)