SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazarlar Zorya Luhansk – Fenerbahçe maçını yorumladı

Spor yazarları Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi ilk maçında deplasmanda Zorya Luhansk ile 1-1 berabere kaldığı maçı yorumladı.

Spor yazarları Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi ilk maçında deplasmanda Zorya Luhansk ile 1-1 berabere kaldığı maçı yorumladı.
Bu maçta Fenerbahçe'nin temel sorunu rakip analizine göre doğru kadro ile sahaya çıkılmaması. Rakibin son maçı incelense Sow sol kanat forvet ve RvP kurgusu ile sahaya çıkılır ve rakip zor durumlara düşürülebilirdi. Bir diğer daha da önemli sorun ise Advocaat'ın resmi maçlarda kadro ve kurgu denemesi. Sportif kurumsal hafıza olmayınca ortaya çıkan bu durum üzerinde düşünmesi gerekenler ise kulübü uzun süredir yönetenler… Ilgaz ÇINAR (AMK GAZETE)
Fenerbahçe ligdeki görüntüsünü UEFA Avrupa Ligi'ne de yansıttı. Acaba bu maçta bir çıkış yakalar mı diye beklerken, bu beklentiler de boş çıktı. Sarı-lacivertli kulüpte birçok şey iyi gitmiyor ve bunun da neden kaynaklandığını herkes çok iyi biliyor. Fenerbahçe'yi yönetenler başka işlerle uğraşacaklarına takımlarıyla ilgilenseler bu görüntüler ortaya çıkmaz. Bakalım bu kötü gidişi kime mal edecekler. Her türlü başarısızlığı nasıl olsa yükleyecek birilerini buluyorlar. Hoca da ne yapacağını şaşırdı. Pereira'nın yaptığı yanlışları yapıyor Hollandalı. Denize düşen yılana sarılır misali Advocaat da oynatmadığı Josef de Souza'dan medet ummaya başladı. (Selçuk DERELİ / SÖZCÜ)
Dick Advocaat, Zorya’dan oyunun kontrolünü almak ve beraberliği bulmak adına van Persie ile Emenike’yi sahaya sürdü, oyunun merkezini ileri itti. Ersun Yanal’dan hatırladığımız bir baskı denedi ki, bunun üzerinde durması gerek. (Mehmet DEMİRKOL / FANATİK)
Bir tarafta büyük rakamlarla kurulu bir takım, diğer yanda küçük bütçeli hiç tanınmamış bir takım. Bizim takımlarımız "Biz tanınıyoruz" diye kendi kendilerine hava yapıyorlar. Dün iki farkı takım vardı. Birisinde bireysel çabalar var, hiçbir organizasyon yok, "Saldım çayıra mevlam kayıra" sistemi var! Diğer tarafta 11 kişinin oynadığı, herkesin birbirine yardım ettiği, bütün yükün eşit paylaşıldığı bir ekip var. Yani kestirmeden, birisi takım, diğeri top oynamaya çalışan bir grup... Avrupa'da maçlara çıkınca bazı takımlarımız şunu söylemeye başladılar; "Avrupa bizi istemiyor, onun için hakemler de ona göre düdük çalıyorlar" Peki dün akşam 3 dakika uzatma verip, 6 dakika oynatan hakeme ne diyecekler? Rakibin 75'ten sonra gücü düşmeye başladı. Bu da doğal... Peki bu gücü düşen takıma karşı Fenerbahçe ne yaptı? (Erman TOROĞLU / FOTOMAÇ)
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: 16 milyonluk Zorya’nın orta üçlüsü Grechyshkin, Chaykovskiy ve Ljubenovic, çok daha cesur bir tercihti 150 milyonluk Fenerbahçe’nin üçlüsüne göre. Advocaat, maç öncesi takımının en büyük sorununun özgüven olduğunu ve bunu tamir etmeleri gerektiğini söylüyordu mikrofonlara. Acaba bu güven sorunu oyuncularla mı ilgili, yoksa kendisiyle mi, dün geceden sonra şüpheliyim doğrusu. Bütün bir gün Odesa’daydım. Kentte Zorya’dan çekinen tek kişi Advocaat’tı sanırım. (Uğur MELEKE / HÜRRİYET)
Gazetelerin ekonomi sayfalarında daha dün okudum... Fenerbahçe 157 milyon euroluk toplam maliyeti ile ülkenin en değerli futbol takımı... Ancak bu maliyete rağmen, ülkenin en iyi takımı değil, ülkenin en kaliteli takımı da değil... Zorya, yarısı Shakhtar Donetks‘ten kiralanmış, toplam 17 milyon euroluk maliyeti ile Fenerbahçe’ye rakip olacak bir takım değil, ancak olsa olsa Fenerbahçe‘nin toplam değerinin KDV’si olabilecek bir takım... Koca Fenerbahçe, ağzı daha süt kokan adeta “Bebelerden“ kurulu bu takıma uzatmalarda bir son dakika golü attı diye düğün bayram ediyoruz... Hey gidi Fenerbahçe ne günlere, ne maçlara kaldın... (Şansal BÜYÜKA / MİLLİYET)
Zorya çok garanti olmadığı zaman öne çıkmadı. Fenerbahçe de rakibinden farklı değildi. Zorya’nın artısı pas trafiğinde fazla top kaybı yaşamamasıydı. Sarı-Lacivertliler ise ayağa paslarda sorun yaşadı. Fenerbahçe 4-3-3 şablonunu henüz özümseyememiş. Orta alandaki kısır döngü Fenerbahçe’de savunma ile forvet köprüsünün oluşmasını engelliyor. Hasan Ali ile Şener ve önlerinde oynayan Alper-Sow ikilisi ilk yarıda rakip bekleri zorlayamadı. Ortaların isabet yüzdesi de bir hayli düşüktü. Merkezden de Fenerbahçe rakibi açamayınca, pozisyon yaratamadı. (Yalçın TÜRK / FANATİK)
Fenerbahçe'de sıkıntı hücumcularda değil, burada forvet oynamak da zor. Savunma hattından başlayıp orta sahada da topun yavaş dönmesi, oyuncuların sınırlı yeteneklerinden dolayı topu birkaç kez dürterek pas yapabiliyorlar. Sow'u, Emenike'yi, Lens'i, Van Persie'yi denedin. Bir de arkasındaki oyuncuları dene... Bir de aman hocam, ne olur bir daha bu cümleleri kullanma! Fenerbahçe'nin sorunu 1-0 gerideyken değil, 0-0'da oyuna hükmedememek... O zaman federasyona müracaat et, maçlara 1-0 geride başla(! (Rıdvan DİLMEN / FOTOMAÇ)