SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Fenerbahçe’yi çöküşe götüren nedenler

Bursaspor'a 1-0 kaybederek 1 puanda kalan Fenerbahçe, lig tarihinin en başarısız ilk 3 haftasına imza attı. Bu büyük hayal kırıklığının arkasında ise zincirleme hatalar yatıyor.
Transfer planlamasında yanlışlar yapan yönetim, geçen sezon defansta sıkıntı yaşamamasına rağmen savunma hattını tamamen yeniledi ancak gelenler gidenleri arattı. Sarı-lacivertliler, Diego ve Nani ile vedalaşmasına rağmen 10 numara transferini de ihmal etti.
Aziz Yıldırım yönetiminin kadro planlamasında ısrarla yaptığı hatalar, takımın son iki yıldaki isyankâr ruhunu da yok etti. Emre Belözoğlu, Dirk Kuyt ve Caner Erkin gibi tekmeye kafa sokan, yenilgiyi kabullenmeyen, taraftarla bütünleşip ruhunu ortaya koyan oyuncularla yollar ayrıldı.
Taraftar, sahada beklediği mücadele ruhunu göremediği için tribünler de boş kaldı ve Kadıköy cehennemi rakipler için cennet olmaya başladı. Yeni sezonun Vitor Pereira ile devam etmeyeceği gün gibi ortadayken ‘bile bile lades’ denildi. Teknik adam değişikliği için Monaco faciası beklendi.
Ligin başlamasına kısa bir süre kala göreve getirilen Dick Advocaat, her teknik direktör gibi doğal olarak kendi sistemiyle geldi. Ancak sarı-lacivertli futbolcuların, yeni bir oyun anlayışına adapte olabilmek için yeterli zamanı yoktu.
Vitor Pereira, halefi Advocaat’a adeta bir enkaz bıraktı. Fizik kondisyon olarak diri bir görüntü vermeyen ve maçların son bölümlerinde düşüşe geçen oyuncuların, sezon başı kampında iyi çalışmadığı açıkça ortaya çıktı.
Advocaat, takımdaşlık olgusu da zayıf olan Fenerbahçe’nin fizik yüklemesiyle gücünü arttırmaya, bir yandan da organizasyon kabiliyetini geliştirmeye çalışıyor. Ancak bunlar lig başlamadan yapılacak işlerdi.
3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’nin başka kulüplerde ender görülebilecek birlikteliği ve kenetlenmesi kayboldu.
Kuşkusuz bunda yanlış teknik direktör ve oyuncu tercihlerinin yanı sıra yönetimin muhalif taraftar gruplarıyla kavgalı olması da önemli rol oynadı.
Tribündeki bölünme takıma da yansıdı. Yerli-yabancı çekişmeleri, forma kavgaları, teknik adam-oyuncu krizlerinin ardı arkası kesilmedi.