SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Fenerbahçe – Bursaspor maçını yorumladı

Selçuk Dereli (Sözcü): Her zaman söylediğimiz gibi Fenerbahçe'nin bu kadroyla işi zor gözüküyor. Eksik yerlere gereken futbolcular da transfer edilemeyince taraftarın beklentileri de azaldı. Bu yönetim açısı Fenerbahçe'nin en büyük dezavantajı. Sen hoca konusu başta olmak üzere yanlış işler yaparsan, tribünler de küser.
Mehmet Demirkol (Fanatik) Neustadter-Emenike değişikliği yerine servis oyuncusu sayısını artırmak çok daha iyi bir tercih olabilirdi. Misal Salih oyun girse van Persie’yi kaleye yaklaştırmak mümkün olabilirdi. Emenike’nin girişiyle 3’lü savunmaya dönmek ise Fenerbahçe baskısını kırdı. Köşeye sıkışmış ama direnen Bursa köşeden çıktı. Fenerbahçe geri koşmak zorunda kaldı. Advocaat sanırım artık 2. yarı üzerine çalışır. Ancak Salih’i bu kadar unutacak lüksü yok.
Ahmet Çakar (Sabah) Koskoca Fenerbahçe ligde 3 haftayı geride bıraktı ama sadece bir puanı var. Belki yarım yüzyıldan beri yaşanmamış bir tablo. İstatistiklere de bakmak lazım. Sadece 3 puan değil Fenerbahçe çok şeyini kaybetmiş durumda. İnanın bana Volkan dışında maçı kazanmak için bir şeyler yapmaya çalışan, gayret eden tek futbolcusu yok. İkinci yarıdaki baskı biraz umut verdi ama sonuçta baktığımızda puan kayıpları art arda geliyor.
Erman Toroğlu (Fotomaç) Bu Fenerbahçe'nin beyni yok; hikaye burda. Oyunu idare edecek, yönlendirecek, yavaşlatıp, hızlandıracak bir hatta iki adama ihtiyaç var. Ama bu Fenerbahçe yönetimi bir antrenörle çalışıyor başka birini alıp gönderiyor, o arada başka bir futbolcu getiriyor. Yani ne yaptıkları belli değil. Böyle olunca sahaya bu tarz bir takım çıkıyor. Futbolcuların bu tabloda fazla suçu yok. Bunun tek anlatımı 'balık baştan kokar' şekli.
Rüştü Reçber (Hürriyet) Orta alanda oyunu yönlendirecek, şekillendirecek, pas trafiğini yönetecek bir oyuncunun olmayışı da Fenerbahçe adına çözemediğimiz bir taktiksel anlayış çıkardı. Birbirlerinden uzak oynamaları, dikine değil de yana pas yapmaları, hareketsiz oynamaları ve takımın boyunun uzun olması Fenerbahçe’nin çözmesi gereken başlıca sorunları.İkinci yarı sahada tek başına bir şeyler yapmak isteyen, oyun kurucu rolünü üstlenen, her atağı başlatan ve bitirme çabasında olan bir tek Volkan Şen vardı. Advocaat sahaya tüm silahlarını sürse de ne oynadığınızı bilmezseniz bunun da hiçbir anlamı olmaz.
Feyyaz Uçar (Fanatik) Dick Advocaat ile ligde 3. maç. Fazlasıyla puan kaybı var. Artık iskeletin oluşması, takımın önce galibiyet, sonra da yol alması lazım. Lakin takım yine değişik. Yeni transferler Lens ve Sow ilk onbirde. İyileşen De Souza hemen ön liberoya yerleştirilmiş. İyi de Salih sezona kötü başlamadı ki. Stoch görev aldığı her maçta faydalı. Bu neyin arayışı. İyi performanslar varken daha iyisini aramak niye? Yeni bir sistem ya da oyun anlayışı da gözükmüyor. Yazık, çok yazık...
Serdar Ali Çeliker (Habertürk): Alex’i, Ersun Yanal’ı yediğinden beri taraftarı da kaybeden; İsmail Kartal faciasının ardından doğru bir hamle ile sportif direktörlük getiren, o sportif direktöre bir sezon dahi dayanamayan, futbolu bilmemesine rağmen karışmadan duramayan bu futbol aklı adım adım gelen çöküşün mimarıdır. Bu kulübün adı halen Fenerbahçe ise de futbol takımının adı AZİZBAHÇE olmuştur. Ve AZİZBAHÇELİLER hariç kimseyi temsil etmiyor.
Güntekin Onay (Vatan) Fenerbahçe gibi ilk 2 maçta 5 puan kaybeden büyük bir takımın evinde favori olduğu, kazanmak zorunda çıktığı bir maça nasıl başlamasını beklersiniz? Müthiş bir baskıyla. Ancak beklenti ve plan böyle olmasına rağmen ilk yarıda rakip kaleyi bulan tek bir şut vardı Fenerbahçe hesabına. İlk 45 dakika kendi sol kanadından 3 kez Volkan Şen ile rakip ceza sahasına top taşıyan Fenerbahçe, Batalla’nın attığı golle 1-0 yenik duruma düşünce bu kez de daha telaşlı bir oyun ortaya koymaya başladı.
Uğur Meleke (Hürriyet) Fenerbahçe'de 4-4-2’ye dönülene kadar topa yüzde 70’lerde sahip gözüküp neredeyse hiç pozisyon üretilememesinin sebebi orta sahadaki renksizlik. Hızlı futbol, sadece hızlı koşanlarla, Volkan’la-Lens’la-Sow’la olmuyor. Esas hızlı futbol, hızlı düşünenlerle oynanıyor.
Ersin Düzen (Vatan) Fenerbahçe lig tarihinde ilk kez ilk 3 haftayı galip alamadan geçirdi. Dışardan bakıldığında camia için moral bozucu, ancak lig uzun maraton. Dün akşamki mücadele ve istek bu yarış için yeterli görünse de, şampiyonluk için iyi bir takım olmak gerekli. Advocaat, kariyerinde benzer yarışların içinde yer alıp başarıya ulaşmış bir hoca. Tren kaçmadan, elini çabuk tutması lazım. Sözün özü, Fenerbahçe’nin hem saha dışı, hem de saha içinde iyi bir ‘şef’e ihtiyacı var...