SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Kayserispor-Galatasaray maçını yorumladı

Selçuk Dereli (Sözcü) Ligin ilk iki haftasında taraftarına umut veren Galatasaray'dan eser yoktu kısacası. Akhisar maçında sahaya sürdüğü 11'i bozmamıştı Riekerink. Fakat bu defa sonuç istenilen gibi olmadı. Galatasaray'da duran toptan gol yeme hastalığı devam ediyor. Defans hattındaki adam paylaşımında ciddi sıkıntılar var.
Kadir Çetinçalı (AMK) En çok para kazanan Sneijder ve Selçuk takımın en etkisizleri. Sabri ayrı bir vaka. Bir kanat savunmacısı düşünün ki ayağındaki topu pas diye, kendi ceza alanı üzerindeki rakibe atıyor. Bu, sadece yeteneksizlikle açıklanamaz. Beyin ile ilgili bir sorun varsa, bir savunma oyuncusu kenardaki topu kendi ceza alanı çevresinde 3 rakip varken gönderir.
Melih Sadıkoğlu (Korkusuz) İkinci yarının başında Riekerink, Yasin ve Selçuk'u oyundan alıp Josue ve De Jong'u sahaya sürdü. Formsuz Selçuk'un kulübeye çekilmesi normaldi ancak skoru değiştirme özelliği olan Yasin'in bu kadar erken oyundan alınmasını anlayamadık. Yaptığı transferlerden sonra şampiyonluğun en güçlü adayı olarak lanse edilen Galatasaray, ortaya koyduğu bu futbolun çok çok üzerine çıkmak zorunda.
Mehmet Demirkol (Fanatik) İlk yarının 20. dakikasından sonra ortaya çıkan, klasik olduğu üzere şuydu: Galatasaray’ın sadece savunmayla ilgili 6 oyuncusu vardı. Sadece hücumla ilgilenen 4 oyuncusu. Birbirlerinden koptular. Oyunun mesafesi uzadı. Pas oyununun akıcı bir futbola, dolayısıyla bir akın sürekliliğine dönüşmesi engellendi.
Şansal Büyüka (Milliyet) Galatasaray maçta öne geçen taraftı ama Kayserispor ilk yarıda Galatasaray kalesine bayram ziyaretine gider gibi elini kolunu sallaya sallaya geldi. Riekerink durumu görmüş olacak ki, ikinci yarıya golü atan Yasin ile Selçuk’u çıkartıp Josue’li ve De Jong’lu bir başlangıç yaptı. Bu orta sahaya bir de Tolga Ciğerci dinamizmi eklenince, ilk yarıda bayram yerine dönen Galatasaray ceza alanı, ikinci yarıda “yasak bölge” oldu.
Hakan Ünsal (Hürriyet) MİLLİ araya kayıpsız girmenin verdiği moral ve özgüven yenilenmesini arkasına alan Galatasaray için Kayseri zor rakip değildi. Akhisar deplasmanında kazandıran ve Kayseri karşısında da oyunu, rakibi ve maçı ilk yarı istediği şekle sokan Galatasaray orta sahasıydı. Rakibin oyun kurmasını engelleyen, hücum oyuncuları ile bağlantısını kesen Selçuk, Tolga ve Sneijder yardımlı orta alan işini ilk yarı çok iyi yaptı. opa hakim olduktan sonra nasıl kullanacağını bilmek işin en önemli taraftı ve asıl sorun burada çıktı. Bruma bu konuda kendi kalitesine yakın işler yapmaya başladı. Daha iyisini yapar mı? Hem de çok daha fazlasını.
Hakan Can (Fanatik) Riekerink ve Kalkavan Galatasaray kolay kazanabileceği bir maçı Riekerink’in oyuna yanlış müdahalesi, Mete Kalkavan’ın oynamaya niyeti olmayana prim vermesi ile berabere tamamladı. Çok kritik bir karar vardı golün hemen öncesinde. Sneijder’in harika ortasında Levent’le ikili mücadelede yerde kalan Yasin’in pozisyonu penaltıymış gibi gözüktü. Ancak, Yasin’in iki dizinin üstüne kolayca çöküvermesi bir de kırmızı kart çıkartmak durumunda olan Kalkavan’ın “Oyna” demesine sebebiyet verdi. Yasin’in, “Ne vermiyosun lan” diye bağırmasını duymayan yardımcı hakemin kritik pozisyonu süzmesi de zordu! Biz pozisyonun tekrarını izleyemeden bir dakika öncenin isyankarı Yasin golü yaptı.
Levent Tüzemen (Sabah) Aklı karışmış Fatih Terim'le kıyaslanmak Riekerink'in aklını karıştırmış. Hem kupa finallerinde hem de Karabük ve Akhisar maçlarında Riekerink oyuncu tercihlerini ve değişikliklerini hatasız yapmıştı. Dakika 90; Galatasaray'a gol lazım, Riekerink içine Mancini kaçmış gibi, "Aman gol yemeyelim. Bir puan bize yeter" düşüncesiyle sakatlanan De Jong'un yerine Hamit'i alıyor! Sinan Gümüş varken Hamit mi kurtarıcı olacak? Bazı taraftarlar kızıyor diye Selçuk çıkmaz.. Selçuk çıkıyor, hazır olmayan ve ağır görüntü veren De Jong giriyor. Maçın ilk yarısında "Galatasaray'da kim kötüydü?" diye sorsanız herkes "Sneijder" diye cevap verirdi. Yorgun olduğu söylenen ve ilk 11'de sürpriz olarak yer alan Sneijder'in ilk 45'te tek olumlu hareketi yoktu. Nedense Selçuk çıktı, yürüyen Sneijder oyunda kaldı..