SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rio sonrası, “Bir devrimin başlangıcı” yazımda belirtmiştim. Karnelere bakılacak, zayıf olanlar bir daha koltuklarına oturamayacaklar. 25 federasyon başkanının topun ağzında olduğunu da yine dile getirmiştim.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio sonrası federasyon başkanlarını istifaya çağırmış, ancak başkanların direndiğini, bu direnişin Performans Değerlendirme Kurulu ile kırılacağını manşete taşımıştık.

Bunları dile getirirken bakanlık yetkililerinden aldığım bilgilere dayanarak yola çıkmıştım.…

Sportif Değerlendirme Kurulu raporu beklediğim gibi medyaya sızdırıldı. Sızdırıldı diyorum çünkü kurulda çalışan birisinin haberin çıktığı gazete ile yakınlığı var. Bir dönem yazılar da yazdı. Beni hiç ilgilendirmez. SÖZCÜ olarak daha önce olacakları yazıp, gündeme getirdik. Bakalım şimdi ne olacak?

Kendilerini çok başarılı gören federasyon başkanları aday olacak mı?

Sporun anası olan atletizmi ağlatan, Rio olimpiyatlarına 15 devşirme sporcu ile giden atletizm ve halter sınıfta bırakılırken, yüzme, boks, bisiklet, judo, okçuluk, tenis, masa tenisi, kano, modern pentatlon, kürek, basketbol branşları da yetersiz bulunmuş.…

Geçenler belli: Güreş, jimnastik, tekvando, yelken.…

Bakalım direniş devam edecek mi?

Rapora göre artık siz başkan adayı olmayın mesajı verilmekte. Federasyon başkanlarının umurunda değil. Yine kulüpler aranıyor, oy istiyorlar. Rio'ya büyük hayallerle gidenler, gerçekle yüzleştiler. Hayalleri bitti, kendileri bitti. Direnişleri boşuna.

Seçim sisteminde de değişiklik yapıldığı takdirde, hâlâ başkanlık hayalleri peşinde koşanlara bir tavsiyem, artık o ballı koltuğu düşünmeyin, evinizde veya işyerinizdeki koltuklarınıza oturun. Sportif Değerlendirme Kurulu'nun raporu bunu gösteriyor. Bu rapora göre Bakan'ın görevden alma yetkisi var. Benden söylemesi. Ya istifa ediniz ya da tekrar aday olmayınız. Çünkü hiç şansınız yok. Önümüz bayram. Arifeyi görürsünüz ama bayramı göreceğinizi hiç sanmıyorum.