SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim’e Arda Turan tepkisi

Spor yazarları A Milli Futbol Takımı'nın 2018 Dünya Kupası Elemeleri I Grubu'nda Hırvatistan ile deplasmanda 1-1 berabere kaldığı maç hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Spor yazarları A Milli Futbol Takımı'nın 2018 Dünya Kupası Elemeleri I Grubu'nda Hırvatistan ile deplasmanda 1-1 berabere kaldığı maç hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Fatih Terim'in oyuncu tercihleriyle ilgili çok eleştiri olsa da, orada yaşananları en iyi bilen kişi Terim olduğuna göre, onun bu kararına saygı duymak gerekiyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda şu an olmayan tüm futbolcular vardı. O takım, Hırvatistan karşısında tel tel dökülmüş, rakip tarihi farkı kaçırmıştı. Her futbolcu için geçerli olmasa da Fatih Terim'in ilerleyen dönemlerde Arda başta olmak üzere bazılarına yeniden forma vereceğini düşünüyorum. (Selçuk DERELİ / SÖZCÜ)
Daha üç ay önce bu Hırvatistan’a, Ardaların, Selçukların, Burakların oynadığı, Canerlerin, Gökhanların, Hakan Baltaların forma giydiği, bir başka anlamda “ustaların” rol aldığı maçta, koşmadan, umursamadan, mücadele etmeden, son yılların en kötü görüntüsüyle kaybettik... Dünya Kupası grup elemelerinin ilk maçında sahaya çıkan “Çaylaklar” onbiri ise, her hocanın kolay seçeceği bir alternatif değildi... Açıkcası “akıl işi” değil, belki “yürek” işiydi... Gördük ki, bizim çaylaklar, nefeslerinin tükenip, yürüyecek halleri kalmadığı son yirmi dakikaya kadar adeta “canlarını dişlerine takıp” o yüreği sahaya koydular... (Şansal BÜYÜKA / MİLLİYET)
Kadro değişikliğinin yanı sıra sistemde de değişiklik var. 3-4-3 dizilmiş milli takımımız. Defansta, Serdar ve Kaan’ın kesici özelliği, Mehmet Topal’ın süpürücülüğü ile tamamlanmış. Amaç, yan toplardaki zaafımızın çoklu stoperle giderilmesi. Kanatlar, Şener ve İsmail’e emanet. Defansa yardım öncelik. Ama İsmail’in defansa yardım etmemesi daha hayırlı. Bu kaçıncı penaltı İsmail. Ayakta kal. Dalma rakibe, kendi ceza sahanda. Alır penaltıyı elin oğlu. Dokunmadım bile diyemezsin. Sen dokunmasan rakip takacak ayağını sana. Yapmayın kardeşim. Vazgeçin artık bu ikramlardan... (Feyyaz UÇAR / FANATİK)
Emre, futbolun nadide çiçeği. Hepimizin umudu. Ama şunu unutmaması gerek, henüz olmuş değil, yol uzun ve dikenli. Messi bile ayağına gelen her topta 3-4 kişinin arasına girmiyor, önce pas opsiyonlarına bakıyor. Emre de girmemeli. Genç yıldızımız, “Dortmund’da neden ben değil de yaşıtım Dembele oynuyor” diye düşünüyorsa, dünkü milli maçta yaptıklarını oturup baştan sona izlemeli. (Uğur MELEKE / HÜRRİYET)
Hırvatlar’ın 4 topu direkten döndü, biz eğrisi doğrusuna geldi bir gol attık ve maç istediğimiz gibi bitti. Asıl önemlisi dün gece Milli Takım’daki papaz takımının sonu oldu; artık herkes eşit. (Erman TOROĞLU / FOTOMAÇ)
Arda'nın Milli Takım'a alınmaması neresinden bakarsanız bakın, hangi sebebi ortaya koyarsanız koyun, hangi kriterleri sıralasanız sıralayın hiçbir şekilde karşılığı olmayan bir durum. Arda, Milli Takım’ın en etkili ve yetenekli oyuncusu olmasının ötesinde lider ve örnek bir futbolcudur. Arda artık sadece bir futbolcu değildir. Bence son yıllardaki başarısı, duruşu, karakteri ve mesajları ile bir futbolcudan da ötedir. Fakat biz onu Milli Takıma almayarak kendi ayağımıza sıkıyoruz. (Hakan ÜNSAL /HÜRRİYET)
80'lerde Ümit Milli Takım'da iki tane yaşı yüksek oyuncu oynatabiliyordunuz, iki ekstra kontenjanınız vardı. Hatta benim oynadığım bir takımda kulakları çınlasın Raşit (Çetiner) abiyle Necdet (Ergün) abi oynamıştı. Dünkü maçta ise çocukların Mehmet (Topal) abileri vardı. Ümit Milli Takım kontenjanını o doldurdu. Rakip Hırvatistan hem birbirlerine çok alışık bir takım, hem de baya iyi oyunculardan kurulu bir ekip. Tek avantajımız maçın seyircisiz oynanmasıydı ki Hırvatlar Avrupa'nın en etkili taraftarına sahip. (Rıdvan DİLMEN / SABAH)
Öncelikle şunu söylemek lazım. Gerçekten bir kere daha anladım ki; deplasmanda seyircisiz oynamak büyük avantaj. Gerçekten kendi sahasında oynayan takım o tempoyu seyirci coşkusu ile yakalayabiliyor. Eleştirilen milli takım dendi, genç milli takım dendi. Evet doğru... Ben de çıkan 11'e bakınca 'Bu maçtan nasıl puan alınacak?' diye çok düşündüm. Ama 1 puanı kazanan milli takım oldu. (Metin TEKİN / SABAH)