SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda FETÖ’den 320 ihraç!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden 113, Spor Bakanlığı'ndan 69 ve Spor Genel Müdürlüğü'nden ise 138 kişi olmak üzere toplam 320 kişinin bakanlıkla ilişkileri kesildi.

Güncellenme: 15:40, 04/09/2016
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda FETÖ’den 320 ihraç!

“672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kurumlarından ihraç edilen ve en çok dikkat çekenler ise Spor bakanlığı Müşaviri, Spor Genel Müdürlüğü Müfettişi, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü ve spor genel müdürlüğü müfettişlerinin olması.

3 Spor Bakanlığı müşaviri, 5 Spor Genel Müdürlüğü müfettişi, Sakarya ve Ankara’dan 2 İlçe spor müdürü ve 1 kişi de Spor Federasyonu genel sekreteri görevlerinden uzaklaştırıldı.

Resmi gazetede yayınlanarak ilişkileri kesilenlerin sadece Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Kredi Yurtlar Kurumu’ndan olması dikkat çekti.

MÜFETTİŞLERİN CEZA VERDİĞİ İSİMLER DAVA AÇACAK

Dikkat çeken bir diğer konu ise, hazırladıkları raporlarla birçok Federasyon Başkanının ve yöneticisinin ceza almasını sağlayan 5 müfettişin görevden alınması. Spor Genel Müdürlüğü müfettiş kadrosunda yer alan ve bugüne kadar birçok isme sportif ceza verdiren Müfettişle; Salman Malkoç, Kenan Utuş, Gökmen Güven, Ayhan Çalışkan ve İbrahim Buran’ın görevinden alınması yeni bir tartışma başlatacak gibi gözüküyor.

FETÖ terör örgütü bağlantısı nedeniyle görevlerinden ihraç edilen bu müfettişlerin ceza verdiği isimlerin, mağdur durumda oldukları ve haksız yere cezalandırıldıkları gerekçesi ile dava açacakları öğrenildi.

SPOR BAKANLIĞI FEDERASYONLARDAN TÜM BİLGİLERİ İSTEDİ

Öte yandan Spor Bakanlığı tüm federasyonlardan yönetici ve çalışanların bilgilerini istedi. Çalışanlar ve Yönetim kurullarında görev yapanların , TC numaraları, açık adresleri, ev ve cep telefon numaraları istendi.

RESMİ YAZIYA GÖRE FEDERASYONLARDA 1 İSİM VAR

58 Federasyondan görevden alındığı bildirilen kişilerden listede sadece 1 genel sekreter yer aldı. 15 Kişiden oluşan Federasyonların yönetimi ve 5 ayrı kurullarında ise toplam 25 kişi görev yapıyor. Bu sayılar toplandığında ise 58 Federasyon yönetimi 870 kişi, 5 ayrı kurullarda ise 1450 ve toplamda 2320 kişi görev yapmış oluyor.