SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

RED Bull'un desteğinde dünya denizlerinde Türkiye'yi temsil eden Lena Aylin Erdil, 1989 İzmir doğumlu. Sussex Üniversitesi'nde çift ana dal (politika ve felsefe) yaptı. 5 dil biliyor. 2014 PWA ‘Indoor' Dünya Şampiyonu, 2015 IFCA Şampiyonu, 2016 IFCA Slalom Dünya Şampiyonu ve 8 kez Kadınlar Türkiye Şampiyonu. Annesi Alman. Almanca ve spor öğretmeni. Babası Karşıyakalı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Bölüm Başkanı. Lena, SÖZCÜ'ye rüzgâr sörfünü ve kariyerini anlattı…

Bana Lena Aylin Erdil'i anlat” desem, nasıl anlatırsın?

Tahiti'de yunuslar ile yüzen, en sevdiği şeyi işi olarak yaptığı için kendisini sürekli tatildeymiş gibi hisseden, Capetown'daki koca dalgalarda sörf yaparken köpekbalığına çarpan, dünya hız rekoru kırmaya çalışan, Red Bull sporcusu çılgın kız diyebilirim. Çocukluğum Almanya ve Belçika'da geçti. Üniversiteden sonra Türkiye'ye kesin dönüş yaptım. Bodrum'a yerleştim. 2007'de Ortakent'te ‘Lena Erdil Windsurf Center' adındaki sörf okulumu açtım. Amacım geleceğin ‘windsurf' sporcularını yetiştirmek.

Rüzgâr sörfü, hem profesyonel olarak yapılan hem de olimpik bir spor dalı. Aradaki farklar neler?

Rüzgâr sörfü yarışmaları ‘freestyle', ‘wave', ‘slalom', ‘formula', ‘RSX' (olimpik) olmak üzere farklı disiplinlerde yapılıyor. Tüm bu disiplinlerin ayrı ayrı dünya şampiyonaları ve dünya kupaları var. RSX'te ayrıca olimpiyatlarda yarışlar oluyor. Benim IFCA Dünya Şampiyonu olduğum slalom sınıfı, olimpik sınıfla kıyaslanınca hayli farklı. Hem ekipmanlarımız hem parkur değişik. Farklı hava şartlarına göre malzeme seçiyorsunuz. Aynı bir Formula 1 pilotunun lastik seçimi gibi. Yarışlar 5'er dakika sürüyor. 8 kişi aynı anda start alıp 5 şamandıra dönüşünü tamamlayıp bitiş çizgisine geliyoruz. Çizgiyi ilk geçen birinci oluyor. Olimpik RSX sınıfında ise aynı malzemeler kullanılmak zorunda. Yarışlar çok daha yavaş ve uzun.

Senin tercihin neden olimpik sporcu yerine profesyonellik oldu?

En çok sevdiğim disiplini seçtim. Konfüçyüs'ün dediği gibi “Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca çalışmazsın.” Slalomdaki yüksek hız ve adrenalini olimpik sınıfta bulamayacağımı düşünüyorum. Ama önümüzdeki yıllarda olimpik sınıfın değiştirilip daha çok slaloma benzer hale getirilme planları var. Eğer bu gerçekleşirse tabii ki ben de olimpik sporcu olmak isterim.

Rüzgâr sörfü için alt ve üst yaş sınırı var mı?

Normalde öğrenmeye başlamak için 7 yaş ideal diyoruz. Ama daha erken de başlanabiliyor. Üst yaş limiti ise yok. n Antrenman şartları neler? Programlarım dönem dönem değişiyor. Kışın 3 ay boyunca Güney Afrika'da Capetown'da oluyorum. Rüzgâr yoksa ‘SUP-surf' ya da yalnızca ‘surf' yapıyorum. Ben yeni başlarken tecrübeli bir ağabeyim bana “Windsurf'te her şey ‘Time on the water' (Suda geçirdiğiniz zaman) ile alakalı” demişti. Bu felsefeye inanarak her zaman sudaki antrenmanlarıma ağırlık verdim. Genelde her gün 3-6 saat arası suda oluyorum. Sıkı bir ‘fitness' programım var. Spor öncesi ve sonrası kaslarımı besleyecek şekilde besinler almaya çalışıyorum. Genelde sporcu takviyelerinden uzak duruyorum. Sadece yemek için hiç fırsat bulamadığım durumlarda ‘raw vegan' ve organik bir protein tozu kullanıyorum. Ekstra fiziksel efor sarf edersem Red Bull kullanıyorum.

Bu işten para kazanabiliyor musun? Ne kadar daha yapacaksın?

Rüzgâr sörfü yaparak geçinmek kolay değil. Ama ben zaten zengin olmak için bu sporu seçmedim. Dünya şampiyonalarında kürsüye çıkmayı sürdürdükçe kolay kolay bırakmam.

Türkiye'de rüzgâr sörfü için en uygun bölgeler nerede?

Bodrum, Alaçatı ve Datça başta olmak üzere güzel parkurlar var. Yazın Ege'nin birçok yerinde termik rüzgârlar esiyor. Karadeniz'e gitmedim ama eminim orada da harika yerler vardır. n Dünyada şimdiye kadar yarıştığın en zorlu parkur neresiydi? Ben zorlu parkurları, sert rüzgârları ve dalgaları severim. Bu sebeple zorlu parkur anlayışım farklı. Bu açıdan Güney Kore ve Türkmenistan.

Yurtdışında yarışırken Türk olmak nasıl bir duygu?

Ben Türk olmaktan çok gurur duyuyorum. Her zaman Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum. Dışarıda, insanların kafasında kapalı bir ülke resmi varsa, bir Türk kadın ‘extreme' sporcu olarak elde ettiğim başarılar onları çok şaşırtıyordur. n Her sporcuya örnek aldığı kişi sorulur… En büyük rakibim, en büyük ilham kaynağım diyebilirim. Sarah-Quita hem çok iyi bir yarışmacı hem de su dışında çok pozitif ve mutlu bir kişi.