SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Teşekkürler UEFA!

Teşekkürler UEFA!

UEFA'nın zorlamasıyla 4 büyüklerin tamamı başarılı bir transfer dönemi geçirdi. Harcamalar azaldı.

Avrupa futbolunda 2009'da ilk kez gündeme gelen ve kulüplerin kazandığından fazlasını harcamama esasına dayanan UEFA Finansal Fair-Play, Süper Lig'de etkisini ilk kez bu kadar hissettirdi. UEFA’da dosyası bulunan dört büyük takımımız da transfer yasağı, puan silme, Avrupa kupalarına katılamama gibi cezaların etkisiyle zorlu ama başarılı bir transfer dönemi geçirdi.

Geride kalan yıllarda görülen yüksek maliyetli kontratlar yerine makul rakamlara transferler yapıldı. Kiralık futbolcuların takımlardaki sayıları arttı. Kârla ya da minimum zararla satılan isimlerin sayısı yükseldi.

SÜPER LİG’DE SON 5 SEZONUN TRANSFER HARCAMALARI

2012-13 118 milyon Euro 2013-14 117 milyon Euro 2014-15 84.6 milyon Euro 2015-16 106 milyon Euro 2016-17 46.6 milyon Euro

KAÇAN BALIK BÜYÜK OLMASIN!

Yaz transfer dönemi oldukça hareketliydi. Pek çok önemli transfer gerçekleştirildi ancak bazı önemli isimler de adeta kıl payı elden kaçtı. Beşiktaş, Mario Gomez şokunu atlattıktan sonra Benteke için bastırdı, olmadı. Manchester City'nin yıldızı Samir Nasri de bir diğer hedefti. Mutlu son çok yakındı ama Fransız yıldız Sevilla'yı seçti.

Lassana Diarra, Galatasaray'ın kaçırdığı en büyük yıldızdı. Marsilya'nın tecrübeli ismi Cimbom'u peşinden koşturup son anda caydı.

Fenerbahçe, geleceğin yıldızı olarak görülen Hakim Ziyech ile aylarca uğraştı. Oldu olmadı derken genç Faslı, 11 milyon Euro karşılığı Ajax'a imza attı.

Şimdi taraftar, Türkiye'ye gelmeyen bu isimlerin yeni takımlarındaki performanslarını merak ediyor.