SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rüzgarı tersine döndürmek

Galatasaraylılar geçen yılı büyük ölçüde mutsuzluklar içinde kıvranarak geçirdi.Mutsuz olmaları da son derece doğaldı; ezeli rakip Fenerbahçe Nani, Van Persie gibi dünya yıldızlarını renklerine katarken, Galatasaray Melo'yu son günde satıp, Groskreutz gibi ortalama futbolseverin tanımadığı, uzun sakatlıktan yeni çıkmış bir transferin imzasını bile yetiştirememişti.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek alay konusu olurken, Aziz Yıldırım40 bin kombine sattığı için keyif purosu tüttürüyordu. Fenerbahçe ve Beşiktaş kadro kalitesi olarak Galatasaray'ın çok önüne geçmişti. Bir yıl önce tam bugünlerde rüzgâr çok farklı esiyordu. Beceriksiz olarak görünen ve bence çokça tenkidi de zaman zaman hak eden Dursun Özbek, akıl almaz bir soğukkanlılıkla sükunetini korudu. Alp Yalman ile Sportif A.Ş. beraberliği çatırdasa da, Levent Nazifoğlu ve Mehmet Özbek futbol takımını doğru bir rotaya sokmayı başardılar. Özbek Kardeşler öne çıkmayıp, Levent Nazifoğlu'nun emeklerinin karşılığını da hiçe saymadıklarını gösterdi.

Borç harç içindeki bir kulüp, kısa sürede ancak bu kadar doğru hamleler yapabilirdi. Galatasaray nokta atışlarla, bir transfer döneminde kadro kalitesini ezeli rakiplerinin standardına yaklaştırdı.

Bu sezonun sonu nasıl biterse bitsin, bence Riekerink ile devam etmek doğru adımların birincisidir. Eren'in gollerle başlaması, Tolga Ciğerci'nin milli takıma çağrılması transferde doğru adımlar atıldığının kanıtıdır. Transferin final gününde De Jong ve Sigthorsson hamleleri ile Galatasaray çatıyı her yönü ile sağlam oluşturmuş oldu ve kulübe kalitesini de artırdı. Galatasaray kadroyu güçlendirip, şampiyonluk mücadelesi verecek bir ekip oluştururken, üstüne takım maliyetini de geçen yılın altına çekmeyi başardı.

Ayrıca var gibi gözüküp, katkıları hemen hemen hiç olan oyuncuların kararlılıkla gönderilmeleri de, Galatasaray'a bir futbol aklının katkı yaptığını göstermiş oldu.

Artık Galatasaraylılar iç kırgınlıkları öteleyip, kenetlenmeye ve omuz omuza yürümeye mahkûm bir haldedir. Elbette her şey güllük gülistanlık halde değil. Ama Galatasaray taraftarının da kişilerle hesaplaşmayı bir kenara bırakıp, takımına sahip çıkma zamanı gelmiştir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek