SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İki kilit transfer

31 Ağustos 2016

Galatasaray, Eren Derdiyok'un alternatifini sonunda buldu lakin transferde gidiş yolu ne kadar doğruydu tartışılır. Tartışmaya açık olmasının sebebi ise Sigthorsson'un futbolculuk yetileri değil, Galatasaray futbol aklının listesinde adı geçen santrfor adayları Oumar Niasse, Rodallega ve diğer isimler. Aynı kafa karışıklığı orta saha transferinde de gözükmekte. Sigthorsson ne Niasse ne de Rodallega tarzında bir oyuncu. Tiote, Diarra ve De Jong isimleri de aynı paralelde seyretmekte. Farklı oynama biçimleri, farklı meziyetlere sahip olan oyuncuların adı aynı kulüp ve bir pozisyon için geçiyor ise o kulübün yürüttüğü transfer harekâtı tartışmaya açık olmalıdır.

Sigthorsson Galatasaray'a neler katabilir? Riekerink'e taktik esneklik katacağı kesin. Karabükspor maçının 2. yarısında 4-4-2 formasyonuna dönen Riekerink, Eren'in yanına Sinan'ı koymuştu. Sigthorsson Hollanda'da 4-3-3, milli takımında ise 4-4-2 oynadığı için her iki kurguya da uyum sağlayacak kalitede. Oyunda olduğu zamanlarda ise Bruma ve Sinan gibi içe kat eden hızlı forvetler haricinde, ekstra koşu yapan orta saha oyuncularına (misal Tolga) koridor açacağı için tabelaya dolaylı yönden etki eder ve pas bağlantısı oyuncusu olarak da takım oyununu sekteye uğratmaz.

De Jong, Tolga'yı daha aktif kılmak adına doğru hamle olabilir. Sahada kendisini boşa doğru açı ile çıkartmayı bildiği için, topu aldığı anmecburen defans hattına veya yanına pas vermek yerine, kaleyi düşünen diğer orta saha veya kanat forvetlere doğru zamanlama ile pas atabilir ki Galatasaray'da Selçuk İnan'ın eleştirilme sebebi de bu ve Galatasaray'ı rakip kaleye beklenenden daha kısa sürede taşıyacak hamle oyuncusu olur. Tribünün özlediği sertlik dozunu da takıma katacaktır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek