SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tiote fizik katar

29 Ağustos 2016

Galatasaray cephesinden yapılan açıklamalara göre her 2 oyuncunun da transferi gündemde. Bu noktada genel olarak yapılan bir yanlış var: Diarra ile Tiote'yi mukayese etmek. Bunun sebebi ise tamamen yönetim çünkü beklentiyi Diarra ile yükseltip göreceli olarak daha düşük profile yönelmek ciddi bir iletişim hatasıdır.

Diarra ve Tiote, her ne kadar aynı pozisyonda oynuyor gözükseler de iki oyuncunun oyun zekâsı ve oyunu oynama halinde ciddi farklılıklar var. Diarra, Tiote kadar ikili mücadeleye girmeyen, alan ve pozisyon bilgisi ile savunma yapıp oyunu özellikle kanatlara attığı ters toplarla yönlendiren bir oyuncu. İstatistikler savunma yönünde Tiote'yi işaret etse de bu son oynadıkları takımların genel form ve oynama haliyle de ilintili. Tiote ise Diarra kadar pozisyon bilgisine sahip olmasa da bu eksiğini fizik gücüyle kapatan bir oyuncu. İkili mücadelelerden yılmayan, topa ve oyuna sert ama bir o kadar da dağınık olduğu için sarı kart riskini her daim cebinde taşıyan, oyuna atletizm katan profile sahip.

SELÇUK YEDEK KALIR

Tiote hakkında en büyük soru işareti son 2 yıl içerisinde geçirdiği sakatlıklar ve bu sakatlıklara bağlı rehabilitasyon dönemini nasıl geçirdiği? Diarra ve Tiote ikilisi gelir ise ne olur? Tolga Ciğerci'nin performansı bence Tiote'yi ve hatta Selçuk İnan'ı yedek kulübesine yönlendirir. Riekerink, fikstüre göre bazı maçlarda Wesley'i sol önde başlatıp, orta sahayı Diarra- Tiote ve Tolga'dan oluşturarak formasyonu değil ama kurgusunu değiştirebilir. Tiote tek başına transfer edilirse Selçuk yine yedek kulübesinin ilk adayı olarak gözükmekte. Tolga ve Tiote'nin dinamizm ve atletizmi ile Galatasaray hareketli pas oyununu oynayarak, Bruma ve Eren'i daha efektif kullanabileceği gibi, Tolga skora da katkı yapmaya başlar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek